fbpx

ЈСП поставува нови автобуски постојки

-

Градот Скопје и Јавното сообраќајно претпријатие ги заменуваат старите автобуски постојки со нови. Нови автобуски постојки се поставуваат по должината на булеварите Јане Сандански, Партизански одреди и Кузман Јосифовски-Питу.

Во текот на 2016 година ќе бидат поставени вкупно 52 нови автобуски постојки, кои во најголем дел ќе бидат лоцирани на трасите на булеварите Јане Сандански и Партизански одреди.

Проектот чини 11 милиони денари, а е финансиран од буџетот на Град Скопје и од ЈСП-Скопје.

Во првата фаза на проектот, кој почна да се реализира во 2013 година, поставени се 226 нови автобуски постојки, за што беа одвоени 66 милиони денари од буџетот на Град Скопје.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Синдикатите на пет универзитети најавија протест заради непотпишување на колективниот договор

Вработените на пет универзитети најавија протест за утре како израз на незадоволство што со нив не е потпишан колективен договор. Синдикатите на Универзитетот во Тетово, „Гоце Делчев“ од Штип,...