fbpx

Јанева вечерва на Комисија за прашања на изборите и именувања

-

За 21.30 часот е закажана седница на Комисија за прашања на изборите и именувања, на која единствена точка на дневен ред е утврдување на предлог-кандидат за јавен обвинител за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење  на комуникациите. Како што претходно се согласија политичките партии, предлог за јавен обвинител ќе биде Катица Јанева, а откако членовите на комисијата ќе го утврдат кандидатот, ќе се закаже итна пленарна седница на која пратениците ќе треба да го потврдат изборот.

Собранието ќе испрати предлог до Советот на јавни обвинители да ја избере Јанева за специјален обвинител за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на неовластеното следење  на комуникациите.

Се очекува вечерва Советот на јавни обвинители да ја избере Јанева која треба да поднесе заклетва.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од понеделник субвенционираниот студентски оброк ќе се исплаќа на неделна основа

Од 1 март се менува начинот на кој се исплаќа субвенционираниот студентски оброк. Наместо на дневна основа, од понеделник паричните средства за оваа мерка ќе се исплаќаат одеднаш за шест...