fbpx

Хрватска доби нова влада

-

По 14 часа долга расправа, хрватскиот Сабор ја изгласа новата влада, а нов мандатар е Тихомир Орешковиќ. Досегашниот премиер Зоран Милановиќ му посака успех во работата.

– Господинот Орешковиќ го доби мандатот, му посакувам сè најдобро. Нема да му биде едноставно, полесно е од пред четири години, но не и поедноставно – изјави Милановиќ.

По примо-предавањето на власта, новиот премиер истакна дека негов фокус е иднината, а не минатото и дека со неговиот тим се подготвени за работа.

– Ќе имаме време да се запознаеме. Не сум политичар, но се надевам дека некои работи ќе ги научам. Граѓаните се најдобар индикатор, тука сум заради нив, подготвен сум да се жртвувам и да прифатам предизвик. Ако можам да му помогнам на хрватскиот народ, тука сум – изјави Орешковиќ.

Ова е 13. по ред влада на Хрватска. Во Саборот ја поддржале 83 пратеници, против гласале 61, а пет биле воздржани.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелски тенкови влегле во Рафах

Израелските сили вчеравечер влегле во Рафах со тенкови. Во градот во јужна Газа биле забележани напади од тенкови, артилерија, хеликоптери и дронови, пренесува Гардијан. Нападите врз Рафах изминатиот месец принудија...