fbpx

Груевски: Со Бајден зборувавме и за добрите работи и за предизвиците

-

Заврши средбата помеѓу премиерот Никола Груевски и потпретседателот на САД, Џо Бајден, на која се зборувало за политичкиот дијалог, реформите, економијата и за економската соработка, како и за членството на Македонија во ЕУ и во НАТО.

– Со Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното наше гледање досега се имаат случено многу добри работи, но и многу предизвици. Зборувавме и за добрите работи и за предизвиците. Америка е наш партнер, ние имаме потпишано декларација за стратегиско партнерство во 2008 година и во многу работи имаме сериозна поддршка од САД во овој изминат период. На средбата зборувавме за повеќе теми. Зборувавме за политичкиот договор, за реформите во повеќе сфери, за економијата и за економскта соработка, за безбедносните предизвици, но зборувавме и за членството на Македонија во НАТО и во Европската унија. Ние ќе продолжиме да соработуваме и во иднина со Америка, особено на полето на влезот на Македонија во НАТО и во ЕУ и нивната поддршка во тој правец ќе биде многу значајна за нас во иднина – изјави Груевски по средбата.

Претходно Груевски оствари средби и со Пити Сешн, претседател на Законодавниот комитет на Конгресот, и со Ален Берсин, помошник секретар за национална безбедност.

Груевски и Сешн на средбата ги поздравиле билатералните односи помеѓу Република Македонија и САД, истакнувајќи заложба за личен ангажман во нивното понатамошно продлабочување и унапредување, а со Берсин разговарале за можностите за унапредување на соработката на Република Македонија и на САД во областа на безбедноста и на превенцијата од безбедносни ризици.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Словенечкиот премиер е надвор од животна опасност, но останува на интензивна нега

Словачкиот премиер Роберт Фицо веќе не е во животна опасност, но останува на интензивна нега четири дена откако беше застрелан од вооружен маж, изјави заменик-премиерот на земјата, а пишува...