fbpx

Границата со Србија затворена за мигрантите

-

Српските власти одлучиле да ја затворат границата со Македонија, на Табановце, за мигрантите и тоа е сторено утринава околу 7 часот, пишува „Нова ТВ“ (novatv.mk).

Објаснувањето на Србија за овој потег е дека во бегалскиот камп во Прешево повеќе нема место. Кампот е преполн и нема капацитет да прими нови мигранти.

Србија вели дека границата ќе остане затворена сè додека кампот во Прешево е преполн.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Малолетници во притвор за планирање терористички напад во Германија

Четворица малолетници на возраст од 15 и 16 години завршија во истражен затвор поради сомнение дека планирале терористички напад. Тие, наводно, го подготвиле нападот „во согласност со целите и...