fbpx
Таг: прешево

таг: прешево

ЕУ е подготвена да ја поддржи изградбата на брза железничка пруга од Белград до Табановце

Брза пруга од Белград до македонско-српската граница кај Табановце е капиталниот инфраструктурен проект за кој Европската унија е подготвена да ја поддржи Србија со финансиска инвестиција помеѓу 35 и 50 отсто од неопходните средства, или од 600 до 700 милиони евра, јавува белградскиот весник „Политика“. Ова е епилогот на средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и претседателката на Европската...

Со едно застанување ќе ја минуваме границата меѓу Македонија и Србија кај Табановце

Преполовено време за чекање на граница за патниците и годишни заштеди за државите од 8 милиони евра. Ова се најзначајните придобивки од воведувањето на заедничките гранични контроли во патниот сообраќај меѓу Северна Македонија и Србија на граничниот премин Табановце - Прешево. Македонскиот премиер Зоран Заев и српската премиерка Ана Брнабиќ денеска официјално го пуштија во употреба заедничкиот граничен премин Табановце...

Заедничките гранични контроли на преминот Табановце – Прешево на чекор до реализација

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за ратификација на Договорот меѓу нашата и српската влада за воспоставување на заеднички контроли на граничниот премин Табановце - Прешево. „Претседателот Пендаровски смета дека воспоставувањето на заедничките контроли позитивно ќе придонесе за натамошното унапредување на билатералната комуникација меѓу Република Северна Македонија и Република Србија, и ќе...

Вучиќ не се меша за референдумот, вели за Белград е добра вест ако се реши спорот

Претседателот на Србија Александар Вучиќ во врска со претстојниот референдум во Македонија рече дека Србија не сака да се меша во внатрешните прашања на другите земји, но дека ќе поддржи сè што води кон стабилност во регионот и дека секогаш позитивно ќе реагира ако нејзините соседи ги решаваат проблемите. - Сè што придонесува за регионалната стабилност е од значење за...

„Блиц“: Во Јужна Србија запленето оружје наменето за Македонија

Воено-безбедносната агенција на Србија (ВБА) запленила на југот на Србија големо количество оружје кое требало да биде префрлено во Македонија, пишува српскиот весник „Блиц“ во денешното издание, повикувајќи се на извори во ВБА. Весникот вели оти се претпоставува дека оружјето било наменето за припадници на најголемите албански партии, чии функционери учествувале во вооружените судири во Македонија и во Косово. Според изворот...

Бујар Нишани свечено дочекан во Бујановац

Претседателот на Албанија, Бујар Нишани, денеска околу пладне пристигна во Бујановац, со што ја почна посетата на општините во Србија со мнозинско албанско население. Како прв претседател на Албанија кој е во посета на Србија уште од 1948 година, на Нишани во Бујановац му беше приреден свечен дочек во присуство на локални функционери, но и на повеќе илјади граѓани кои...

Претседателот на Албанија утре на југот на Србија

Претседателот на Албанија, Бујар Нишани, утре ќе ги посети општините Прешево и Бујановац на југот на Србија, како прв претседател на Албанија кој доаѓа во Србија од 1948 година, кога прв и последен пат Белград го посети тогашниот претседател на Албанија, Енвер Хоџа. Нишани во Прешево и во Бујановац ќе разговара со локалните власти и со албанските политички претставници кои...

Во Прешево бегалците добиваат само чај и супа, нема повеќе храна

Во Прифатниот центар за мигранти и бегалци во Прешево, каде во последниот месец престојуваат помеѓу 700 и 1.000 лица, од крајот на ноември поради недостиг од продукти, не се дели храна туку само топли чаеви и супа. Секретарот на Црвен крст во Прешево, Ахмети Халими рече денеска дека мигрантите во тој прифатен центар пред дваесетина дена добивале по еден пакет...

Рама најави економска поддршка на Албанците од југот на Србија

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска во Белград се сретна со албанските политички лидери од југот на Србија и најави поддршка за економскиот развој на Прешево и на Бујановац. По состанокот Рама изјави дека ја поддржува идејата за збратимување на овие општини со општините во Албанија и за заедничко конкурирање за средствата од претпристапните фондови на Европската Унија. Тој рече...

Во Прешево сместени 500 мигранти вратени од Хрватска

Хрватска вратила околу 500 мигранти, кои во моментов се наоѓаат во прифатниот камп во Прешево, додека кај Табановце, од македонската страна на границата, има неколку стотини бегалци, изјави директорот на српскиот Центар за заштита и за помош на баратели на азил, Радош Ѓуровиќ, во ТВ-дневникот на РТС. Според Ѓуровиќ, засега не се наѕира решение за мигрантската криза, а ситуацијата ќе...

Во Србија уапсен бегалец со ист пасош како на терористот од Париз

Српската полиција уапсила бегалец кој имал пасош со истите детали како тој пронајден во близина на телото на еден од напаѓачите во Париз, пишува „Гардијан“. Сите генералии на пасошот биле исти, освен фотографијата. Српските власти се сомневаат дека двата пасоша се фалсификувани и додаваат дека се во контакт со француските истражители. Француската полиција пронашла сириски пасош со името Ахмед Алмухамед во близина на...

Границата со Србија затворена за мигрантите

Српските власти одлучиле да ја затворат границата со Македонија, на Табановце, за мигрантите и тоа е сторено утринава околу 7 часот, пишува „Нова ТВ“ (novatv.mk). Објаснувањето на Србија за овој потег е дека во бегалскиот камп во Прешево повеќе нема место. Кампот е преполн и нема капацитет да прими нови мигранти. Србија вели дека границата ќе остане затворена сè додека кампот...

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...