fbpx

Енгал: Косово да формира специјален суд или ОН ќе го направат тоа

-

Американскиот конгресмен Елиот Енгал уште еднаш ги повика косовските власти да го основаат специјалниот суд, без разлика што одлуката е тешка, затоа што, во спротивно, тоа ќе биде суд на Обединетите нации.

– Не станува збор за тоа дали ќе има специјален суд или не. За мене, прашање е дали ќе биде специјален суд или суд на ОН. Ако не биде специјален, тоа ќе биде суд на ОН и по тоа прашање не верувам дека Косово ќе добие фер третман. Постојат многу проблеми околу ОН и иако мислам дека Косово треба да биде членка на ОН, сепак е блокирана поради Србија и Русија. Тоа е погрешно и не е фер… ОН не се фер кога станува збор за Косово, но верувам дека тоа е алтернатива на специјалниот суд, доколку одлуката не се донесе на Косово. Според мене, тоа е голем проблем за Косово – рече Енгал во обраќањето во косовскиот парламент по повод 25-годишнината од усвојувањето на Уставната декларација од 1990 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...