fbpx
Таг: Специјален суд

таг: Специјален суд

Енгал: Косово да формира специјален суд или ОН ќе го направат тоа

Американскиот конгресмен Елиот Енгал уште еднаш ги повика косовските власти да го основаат специјалниот суд, без разлика што одлуката е тешка, затоа што, во спротивно, тоа ќе биде суд на Обединетите нации. - Не станува збор за тоа дали ќе има специјален суд или не. За мене, прашање е дали ќе биде специјален суд или суд на ОН. Ако не...

Жбогар: Специјалниот суд ќе ја исчисти борбата на ОВК

Специјалниот претставник на Европската унија на Косово, Самуел Жбогар, денеска соопшти дека првите обвиненија покренати од Специјалниот суд за воени злосторства ќе бидат објавени на почетокот на 2016 година. - Специјалниот трибунал ќе ја исчисти борбата на ОВК бидејќи долго време тоа стои како црн облак или како јамка околу вратот на Косово – рече Жбогар. Косовскиот парламент се очекува наскоро...

Притисок врз Косово за формирање суд за воени злосторства на ОВК

Се засилува притосокот на меѓународната заедница врз косовските власти за што побрзо формирање на специјалниот суд за злостроства извршени од припадници на Ослободителната војска на Косово (ОВК), пренесуваат приштинските медиуми. Тие известуваат за разговорот на претседателката на Косово, Атифете Јахјага, со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд. Во соопштението од кабинетот на Јахјага, како што известуваат медиумите, било наведено дека...

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...