fbpx

Доделени наградите за најстар и за најубаво украсен велосипед

-

Градоначалник0от на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска ги додели наградите за најстар велосипед што е во функција, за најубаво украсен велосипед и за најубав цртеж на тема „Возам велосипед, ја штитам озонската обвивка“ (за учениците од средните училишта), од конкурсот што Градот Скопје го објави во рамките на „Европската недела на мобилност 2015“.

За категоријата најубав цртеж на тема „Возам велосипед, ја штитам озонската обвивка“ за ученици од средните училишта, денеска Градот Скопје додели три награди и тоа: прва награда во вредност од 6.000 денари, втора награда во вредност од 4.000 денари и трета награда во вредност од 2.000 денари. За категориите најстар велосипед што е во функција и најубаво украсен велосипед се доделени по една награда во износ од 6.000 денари. Стојан Блажевски денеска ја доби наградата за најстар велосипед во функција, за велосипед стар 70 години  со кој годишно поминува по 5.000 километри.

Наградата за најубаво украсен велосипед отиде во рацете на Василка Џековска Павлевска.

Во категоријата најубав цртеж на тема „Возам велосипед – ја штитам озонската обвивка“ беа доделени три награди, и тоа: прва награда за Наталија Гучева, од трета година во СУГС „Никола Карев“, втора награда за Стефан Илков од трета година во ДСУ „Лазар Личеноски“ и трета награда за Симона Богоевска од прва година во СУГС „Раде Јовчевски Корчагин“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...