fbpx
Таг: велосипед

таг: велосипед

Шпанската министерка не отишла на конференција за климатски промени со приватен авион

Според демантот на шпанското Министерство за еколошка транзиција, со кое го раководи Тереса Рибера, таа на состанокот не патувала со авион, ниту комерцијален, ниту институционален. Странските медиуми објавија и видеоматеријали од доаѓањето на Рибера на конференцијата за климатски промени, на кои се гледа дека таа не се прекачила од автомобил на велосипед само 100 метри пред зградата каде се одржувал состанокот,...

Апликацијата Challenger во „Шорткат“: Поени за секој изминат километар пешки или на велосипед

Во новата епизода на „Шорткат“ ве запознаваме со апликацијата Challenger, која е вистински мотиватор за пешачење и користење на велосипед. Колку повеќе километри ќе изминете пешки или на велосипед, толку повеќе поени ќе добиете и потоа ќе можете да ги искористите за попусти во одредени продавници. За тоа како функционира оваа мобилна апликација, дознаваме во денешната емисија. Носиме вести и...

Се избира „Највело општина“ во Скопје и околината

„Највело општина во Скопскиот плански регион“ е новата награда што ја воведуваат Здружението на граѓани „Центар за одржливи иницијативи“ во соработка со групата ентузијасти со цел подобро велосипедско Скопје – „НаТочак“. Од таму ги повикуваат граѓаните кои користат велосипед како превозно средство или, пак, рекреативно, во главниот град и околината, да се вклучат во изборот за „Највело општина“ за 2023...

Вистиномер: Произволно се тврди дека Бајден има двојник

Повеќе светски медиуми известија дека во саботата Бајден паднал од велосипед, додека возел со својата сопруга во близина на неговата викендица во Рехобот Бич во Делавер. На Бајден не му требала медицинска помош, според Белата куќа и немал повреди од падот. Откако станал, како што може да се види од видеото снимено од мал број на фоторерпортери и сведоци,...

Пуштена втората велопатека на Водно

Љубителите на велосипедизмот на планина од вчера може да уживаат во втората велопатека која е пуштена на Водно. Новата планинска велосипедска патека е долга 3,64 км и широка 3 метри со специјално изработени безбедни свиоци и рампи. На патеката нема пресеци и мешање со пешачки патеки што ја прави многу безбедна, соопшти Град Скопје. „Патеката спаѓа во таканаречената „семејна категорија“....

НаТочак од кандидатите за локална власт во Скопје бараат град кој е пријателски за пешачење и за возење велосипед

Иницијативата на НаТочак побара од кандидатите на локалните избори во Скопје и скопските општини, во своите програми да предложат конкретни мерки за одржлив и безбеден сообраќај и да се заложат за град кој е пријателски за пешачење и за возење велосипед. „Промените кои се случуваат во главниот град се со многу споро темпо, во некои општини комплетно изостануваат, а со...

НаТочак: Бројот на скопјани што користеле велосипед се зголемил во корона кризата

Итни мерки во јавниот простор во насока на стимулирање на велосипедскиот и пешачкиот сообраќај се потребни во Скопје, покажува онлајн анкетата на 1.615 испитаници спроведена во периодот од 8 до 22 ноември од граѓанската иницијатива НаТочак и Одржливи иницијативи во рамките на проектот „Да зборуваме за климатските промени“, спроведуван од Еко Свест, ЦНВП Македонија и ДЕМ, а финансиски поддржан...

Точакот е за сиромашни? (видео)

Во нејзиното најново видео Кика Авеиро споделува некои податоци за користењето на автомобилите наспроти велосипедите во нашата држава. „Значи нас уствари ни се омилени автомобилите, нигде не мрдаме без автомобил. Абе до продавница ако треба со кола ќе идеме“, вели таа. Погледнете го видеото: https://youtu.be/IONpr_DW0_4

Изградбата на новиот мост над Вардар во Аеродром почнува утре

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, придружуван од градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, на Гази Баба, Борче Георгиевски, и на Центар, Саша Богдановиќ, изврши увид на градежните работи за проширување на булеварот АСНОМ и најави дека утре ќе почне изградбата на нов мост, во продолжение на булеварот. - Општините Аеродром, Гази Баба и Центар за помалку од две години ќе бидат...

Со изнајмен точак околу светот (видео)

По најавата дека од пролет во Скопје ќе има систем за изнајмување точаци, Кика Авеиро во нејзиното ново видео од прва рака ни ги покажува нејзините прошетки низ Вашингтон и Сан Франциско на изнајмен точак. Во видеото таа раскажува зошто преферира да вози точак, кои се бенефитите и охрабрува што е можно повеќе луѓе да ја заменат колата со...

„Challenger“: Апликација на група млади за почист воздух и награди за „зелени километри“

Група млади креираат прва македонска мобилна апликација наречена „Челенџер“ (Challenger) која ќе ви постави предизвик да пешачите и возите велосипед и да бидете наградени, а со тоа да не користите автомобил и да придонесете за намалување на загадувањето. „Сите се повикуваат дека треба да се пронајде решение за аерозагадувањето, ние одлучивме да бидеме дел од тоа решение - а не...

За да се намали сообраќајниот метеж: Користете јавен превоз или возете велосипед

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата за да се намали сообраќајниот метеж во градовите им препорачува на граѓаните да користат јавен превоз секогаш кога можат, да возат велосипед, а кога веќе управуваат со автомобил, да ги почитуваат сообраќајните правила и по можност со еден автомобил да се превезуваат повеќемина. „Истражувањата покажуваат дека патувањето со јавен превоз е побезбедно...

Вработените во дел од институциите и министерствата утре на работа со велосипед

Вработените на голем број компании и на државни институции утре ќе се приклучат во одбележувањето на интернационалниот ден „Во зима со велосипед на работа“ (Winter Bike to Work Day), кој во Македонија се организира на иницијатива на неформалното здружение „НаТочак“. Станува збор за глобална иницијатива чија цел е подигнување на свеста за важноста и придобивките од користењето на велосипедот како превозно...

Шилегов: Градот Скопје ќе развива стратегија, како да се зголеми бројот на велосипедисти

Градот Скопје е домаќин на Регионалната конференција во рамки на меѓународниот проект „Одржлива урбана мобилност кај градовите од Југоисточна Европа“, на тема „Зголемување на бројот на велосипедисти во Скопје”. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов рече дека на оваа конференција ќе се дискутира за продолжување и унапредување на проектот „Скопје велосипедски град“. - Во наредните три дена, во оваа конференција ќе бидат...

Општина Центар од денеска почнува со субвенционирање на купувањето велосипеди

Општина Центар од денеска почнува со субвенционирање на купувањето велосипеди за 1.111 граѓани. Општината ќе субвенционира 30 проценти од цената за купување нов велосипед, но најмногу до 3.000 денари. За оваа намена, од буџетот на Општината се одвоени 45.528 евра. - Со тоа се реализира поставената цел, според која за четири години вакви субвенции ќе добијат повеќе од 4.000 центарци, што...

„Критична маса“ во пет градови низ Македонија

Граѓанската иницијатива „На точак“, констатирајќи дека нашето општество се соочува со небезбедност во сообраќајот, метеж и со здравствени проблеми кај населението поради загадувањето и недостатигот од физичка активност, в среда, по 55. пат ќе го одржи настанот „Критична маса“. Целта на овој настан, според опрганизаторите, е да се подигне свеста на граѓаните за важноста на употребата на велосипедот во сообраќајот, а...

Дедо Мраз во Тетово разнесуваше пакетчиња со велосипед

Дедо Мраз може да пристигне и на велосипед, наместо на санка што ја влечат ирваси. Идејата да се спои легендата за дарежливиот старец со бела брада со возењето велосипед потекнува од иницијативата „Тетово на точак“. - И годинава Дедо Мраз им носи пакетчиња на тетовските дечиња со помош на велосипед. Со оглед на високата загаденост на воздухот во градот, ова превозно...

Доделени наградите за најстар и за најубаво украсен велосипед

Градоначалник0от на Град Скопје, Коце Трајановски, денеска ги додели наградите за најстар велосипед што е во функција, за најубаво украсен велосипед и за најубав цртеж на тема „Возам велосипед, ја штитам озонската обвивка“ (за учениците од средните училишта), од конкурсот што Градот Скопје го објави во рамките на „Европската недела на мобилност 2015“. За категоријата најубав цртеж на тема „Возам...

Загина дете на велосипед, на булеварот Илинден

Тринаесетгодишно дете на велосипед загина вчера на булеварот Илинден, откако во него удрил автомобил „фиат пунто“, управуван од М.Л. (47). Детето било пренесено во Ургентиниот центар во Скопје, каде им подлегнало на повредите. На местото на несреќата бил извршен е увид од полициски екипи и од јавен обвинител, по чија наредба телото е предадено на обдукција.

Жител на Враништа загинал во сообраќајна несреќа

Седумдесет и деветгодишниот Михаил С. од селото Враништа го загубил животот по сообраќајна несреќа што вчера се случила на регионалниот пат Струга - Дебар, соопшти полицијата. Несреќата се случила околу 11 часот во селото Враништа, кога во Михаил С., кој управувал велосипед, удрил автомобил, марка „фолксваген пасат“, со охридски регистарски ознаки. Од незгодата, Михаил С. добил тешки телесни повреди и бил...

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...