fbpx

Дизелот и екстра-лесното масло од ноќеска поскапуваат за денар

-

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,36 отсто во однос на одлуката од 23.05.2022 година, информираат тие.

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 не се менуваат, додека малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1 денар за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,323 ден/кг и од ноќеска ќе изнесува 54,640 денари за килограм.

Од 31.5.2022 година од 00:01 часот, дизел горивото Еуродизел БС (Д-Е V) ќе се продава по 86 денари за литар, додека маслото за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе чини 84,5 денари за литар.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините за 1,807 отсто, кај дизелот за 3,943 отсто, кај екстра-лесното масло за 3,308 отсто и кај мазутот зголемувањето е за 1,135 отсто.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 1,602 отсто.

ЕУ грант од 70 милиони евра за скопската пречистителна станица, се чека договорот за изведувач

С. Македонија доби грант од 70 милиони евра од Европската Унија, со што се заокружи финансиската конструкција потребна за изградба на скопската пречистителна станица  тешка 200 милиони евра. Договорот...
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes
online free course
download karbonn firmware
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course