fbpx

Дизелот и екстра-лесното масло од ноќеска поскапуваат за денар

-

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,36 отсто во однос на одлуката од 23.05.2022 година, информираат тие.

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 не се менуваат, додека малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1 денар за литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,323 ден/кг и од ноќеска ќе изнесува 54,640 денари за килограм.

Од 31.5.2022 година од 00:01 часот, дизел горивото Еуродизел БС (Д-Е V) ќе се продава по 86 денари за литар, додека маслото за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе чини 84,5 денари за литар.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините за 1,807 отсто, кај дизелот за 3,943 отсто, кај екстра-лесното масло за 3,308 отсто и кај мазутот зголемувањето е за 1,135 отсто.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 1,602 отсто.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...