fbpx

Денеска во Охрид се отвора поставката „Златото на Лихнитида“

-

Министерката за култура на РепубликаМакедонија, Елизабета Канческа-Милевска, денеска, во 11 часот, во Куќата на Уранија во Охрид, ќе се обрати на свеченоста по повод промоцијата на постојаната музејска поставка „Златото на Лихнитида“.

Во соопштението се вели дека поставката што се наоѓа во Музејот на Робевци содржи повеќе од 400 златни и позлатени предмети, откриени на археолошките локалитети во Охрид и во Охридско, со хронолошка припадност од 7 век пред нашата ера, па сè до 19 век.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Османи: Балканот очекува јасни чекори кон проширување на Европската Унија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на Анталија дипломатскиот форум, во Република Турција, каде имаше обраќање на панелот насловен „Предизвици и можности на Балканот“, посветен на последните геополитички...