fbpx

Денеска протести за Мартин Нешковски во повеќе градови

-

За денеска во 18 часот, во повеќе градови низ Македонија се најавени протести со барање одговорност за прикривањето на убиството на Мартин Нешковски.

Во групата на „Феjсбук“ насловена „Стоп за полициска бруталност“ пишува:

„Денот беше долг, исполнет со гнев и со правда. Полицијата тепаше, бркаше и го апсеше својот народ, испрати водени топови и пендреци. Денеска дознавме дека сите овие години бевме на вистинската страна. Да се избориме за живот! Секој ден во 6! Се гледаме утре!“

Протести се најавени и во Битола, а во најавата се вели:

„По обелоденувањето на снимките на кои се потврдува скривањето на убиството на Мартин Нешковски од страна на власта, и по протестот во Скопје, и Битола повторно се приклучува на протестите против полициската бруталност! Солидарно и сите заедно за подобра иднина! Планот е да се пречекаме кај фонтаната и да продолжиме преку Широк сокак до МВР. За подбора иднина за сите!“.

Исто така на „Фејсбук“, осамна и објава за протести во Прилеп:

„Прилеп, денеска во 18 часот ќе ‪#‎протестирам‬ против полициската бруталност, кај Ѕидот, кај камената бина. Сите што чувствуваат дека треба да ми се придружат се добредојдени. Транспаренти и свирчиња се реквизитите. Ако сака некој, нека направи и настан“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...