fbpx

Денеска повторно протест пред Уставен суд

-

Платформата за граѓанска политика „Ајде“ ги повикува сите граѓани масовно да учествуваат на денешниот протест точно напладне пред зградата на Уставниот суд.

„Ајде уште еднаш јасно и громогласно да порачаме дека ние, граѓаните на оваа држава, нема да престанеме да протестираме сè додека судиите што ја донесоа одлуката за помилување на изборните измами и на други тешки криминални дела не си поднесат оставка. Судиите Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски, гласајќи за оваа одлука, ги згазија и Уставот и правото и правдата. Нивната постапка покажува дека тие ниту го штитат Уставот ниту, пак, јавниот интерес. Тие се само продолжена рака на партијата на власт и соучесници во изборните кражби, затоа што причинско-последичната врска меѓу нивната одлука и случајот „Титаник“ што го води Специјалното јавното обвинителство е повеќе од очигледна“, се вели во повикот од „Ајде“.

Од платформата истакнуваат дека граѓаните имаат должност „да го одбранат Уставот од (Не)Уставниот суд“!

„Во Македонија мора да има правда, почитување на законите и, пред сè, почитување на Уставот! Затоа, ајде денеска, сите да се собереме пред Уставниот суд, точно напладне! Нема правда – нема мир!“, порачаа од „Ајде“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Второто издание на настанот „Клинци“ в петок во Europe House Skopje

Неформалната организација за афирмација на младинската култура „Култура Бета“ в петок, на први март, по вторпат го организира настанот за млади „Клинци“, на кој ќе се претстават четворица млади...