fbpx

Иновативни еко-плочки од селектирана пластика во Гевгелија и Кочани
(ВИДЕО)

Како отпадната пластика во Гевгелија и Кочани се претопува во иновативни еко-плочки за надворешна употреба, може да дознаете во новата епизода на „Шорткат“

Отровниот воздух убил повеќе од 500.000 луѓе во ЕУ во 2021 година

Нечистиот воздух убил повеќе од половина милион луѓе во Европската Унија во 2021 година, покажуваат проценките што ги пренесува „Гардијан“. Околу половина од смртните...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА: Митови и заблуди за сајбер хигиена

Како што животите на луѓето стануваат сè повеќе испреплетени со дигиталниот свет, разбирањето на она што треба, а што не треба да се прави...

Митови за сајбер хигиена и заштита на приватноста онлајн во новата епизода на „Шорткат“

Темата „сајбер хигиена“ е преполна со митови и заблуди што може да нè направат ранливи на онлајн заканите. Во новата епизода на Шорткат разоткриваме...

Митреска: Само 5 отсто од младите активно работат на развивањето на стартап бизниси

Според анкетите, 45 проценти од младите планираат да станат претприемачи по завршувањето на образованието, но само 5 проценти од нив активно работат на развивање...

Македонија ќе добие 85 милиони евра за декарбонизација на Конференцијата за климатски промени

Средства во висина од 85 милиони евра се веќе обезбедени за финансирање на процесите на енергетска транзиција во земјава за што се изработени и...

По пожарот во тетовско Фалише, ќе се испитува водата за пиење – екологистите бараат одговорност

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека пожарот што избувна во фабриката за бои и лакови кај село Фалише, Општина Тетово, е ставен...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Обука, платено практиканство и можност за студиска посета на САД – остануваат уште 4 дена за пријава

Остануваат уште четири дена за сите заинтересирани млади студенти, новинари, членови на граѓанскиот сектор, активисти или ентузијасти да аплицираат на тродневната работилница за Новинарство базирано на податоци и визуелизации...