fbpx

Што се тоа фишинг напади?
(ВИДЕО)

Што се тоа фишинг напади, зошто се опасни за нас како корисници на интернетот и што треба да направиме за да се заштитиме од ваквите напади.

Над 100 мртви делфини во Амазон како последица на зголемената температура на водата

Над сто мртви делфини се пронајдени во реката Амазон во Бразил, според бразилската истражувачка установа Мамирауа Институт. Овој настан се забележува среде историска суша...

Во Скопје викендов се одржа првиот самит за вештачка интелигенција [галерија]

Првиот меѓународен високо-технолошки самит за вештачка интелигенција „AI Tech Summit“ викендов се одржа во Скопје. Темата на самитот беше истражувањето на моќта на вештачката...

Повеќе од 11.000 учесници на скопските улици: Заврши 19то издание на Виз Ер Скопски маратон

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и многу задоволни лица....

Илон Маск ќе стрима негово играње на Диабло 4

Илон Маск најави дека ќе го стрима неговиот гејмплеј на Диабло 4 за да го покаже и сервисот за стримање на неговата платформа “X”...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во...

Картичките за субвенциониран оброк може да се подигнуваат и во сабота, а ќе се користат од понеделник

Наменските платежни картички за користење на средствата за субвенциониран студентски оброк, студентите кои ги исполниле условите за остварување на ова право ќе може да...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Том Хенкс жртва на вештачката интелигенција – неговиот лик злоупотребен во реклама

Том Хенкс ги предупредува обожавателите дека е жртва на вештачката интелигенција. Неговиот лик се нашол во реклама за извесен стоматолошки план, која е всушност лажна, односно создадена со помош...