fbpx

Бензините поевтинуваат за два денара, а дизелот за денар и половина

-

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се намалуваат за 2 денара по литар, а малопродажната цена на еуродизелот се намалува за 1,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Исто така, за еден денар се намалува и цената на екстра лесното масло за домаќинство.

Од вечерва полсе полноќ, литар еуросупер БС 95 ќе чини 84,50 денари, литар еуросупер БС 98 – 86,50 денари, а дизел горивото еуродизел БС ќе чини 86,5 денари.  Екстра лесното масло за горење ќе чини 82,5 денари, а мазутот – 41,8 денари за литар.

„Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 4,131 отсто, кај дизелот за 2 отсто, кај екстра лесното за 1,5 отсто. Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 0,014 отсто“, наведено е во соопштението од РКЕ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...