fbpx

Бензините од ноќеска поскапи за 1,5 денари за литар, дизелот за 2 денари за литар

-

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), денеска ги одреди новите максимални цени на горивата. Безините ќе бидат поскапи за 1,5 денари за литар, а дизелот ќе се продава за 2 денари повеќе за литар.

Со тоа новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 81 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 83 денари за литар.

Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе биде 73,5 ден/лит, а малопродажната цена
на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 73 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,815 денар/килограм,и ќе изнесува 46,537 ден/кг.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...