fbpx

Aпелација ги потврди казните за убијците на Денис Тот

Делумно уважени се жалбите на осудените Клементина Лефковска и Андреј Костовски

-

Скопскиот Апелациски суд ја одби жалбата на обвинетиот Анџело Ѓорѓиевски за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот како неоснована. Тоа ќе значи дека тој ќе треба да издржи казна затвор во траење од 18 години. Делумно уважени се жалбите на осудените Клементина Лефковска и Андреј Костовски.

Убијците на Денис Тот добија вкупно 52 години затворска казна. По 18 години затворска казна добија Анџело Ѓоргиевски и Клементина Левковска, а 16 години затворска казна доби Андреј Костовски.

Основниот кривичен суд во Скопје ги прогласи тројцата обвинети за виновни за убиството на ракометарот кое се случи на 7 април минатата година пред ноќниот клуб „Привилиџ“ во Градскиот парк во Скопје.

Обвинетите се и задолжени на мајката на починатиот Денис Тот да ѝ исплатат четири милиони денари. Исто толку пари ќе треба да му исплатат и на неговиот татко, додека на неговиот брат треба да му исплатат три милиони денари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...