fbpx
Таг: казна затвор

таг: казна затвор

Хелсиншки и Здружение на млади правници: Луѓето што го прекршиле полицискиот час не треба да издржуваат казна затвор

Итно да се донесе Законот за амнестија, особено значаен за лицата од ранливите категории, а кои се осудени на казна затвор поради прекршување на полициски час во време на ковид-пандемијата, бараат Хелсиншкиот комитет за човекови права и Македонското здружение на млади правници. Од Хелсиншки велат дека неплатените парични казни во износ помеѓу 1.000 и 2.000 евра, а кои биле изречени...

Озлогласениот Инстаграм инфлуенсер од Нигерија осуден на 11 години затворска казна во САД

Озлогласениот инфлуенсер на Инстаграм од Нигерија, „Hushpuppi“, чие вистинско име е Рамон Абас, доби затворска казна од повеќе од 11 години во САД поради неговата улога во меѓународна измамничка шема, пренесе Би-Би-Си. Покрај затворската казна, инфлуенсерот треба да плати и над 1,7 милиони американски долари како надомест на две жртви на измамата. Абас минатата година се изјасни како виновен по обвинението...

Сојузникот на Трамп, Стив Банон, осуден на 4 месеци затвор поради непочитување на Конгресот

Поранешниот советник на Доналд Трамп во Белата куќа, Стив Банон, е осуден на четири месеци затвор за обвинението за непочитување на Конгресот. Банон ги отфрлил барањата да достави документи и да сведочи пред комитетот што го истражува нападот на Капитол од 6 јануари минатата година, објави „УСА Тудеј“. Освен затворската казна, Банон ќе треба да плати и 6.500 американски долари. На...

Пребеганиот Груевски осуден на уште 1,5 година затвор, вкупно треба да одлежи 3,5 години во македонските затвори

Четири години откако беше поднесено обвинението, поранешниот премиер, бегалец од правдата, Никола Груевски е осуден на една и пол година затвор и за случајот „Насилства во општина Центар“. Со првата пресуда од 2 години затвор, севкупно пребеганиот поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски треба да одлежи 3,5 години во македонските затвори. Покрај Груевски, на условна казна затвор од една година...

Градоначалникот на Кавадарци осуден на два месеци затвор поради давање поткуп за избори

Судот му изрече два месеци затворска казна на градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов за нудење и давање поткуп за време на минатогодишните предвремени парламентарни избори. За кривичното дело за кое е осуден Панов предвидена е парична казна или казна затвор од една година. Како што појаснил судијата Лазар Нанев при изрекувањето на пресудата, според класификацијата на делото и околноста дека...

Наместо пет, шест години затвор за возачот што ја прегази новинарката кај ТЦ „Зебра“

Апелацискиот суд Скопје со одлука донесена на 12 ноември, ја потврдил пресудата на првостепениот суд за сообраќајката во која животот го загуби новинарката Сузана Тодровоска-Павловска и ја зголемил казната на осудениот Бојан Блажевски, кој наместо пет, сега, според пресудата на Апелација, ќе треба да одлежи шестгодишна затворска казна, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. „За сообраќајната несреќа во која животот...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...