fbpx

Граѓански протест пред Уставен суд во 13 часот

-

Платформата за граѓанска политика „Ајде“ ги повика сите слободоумни граѓани масовно да учествуваат на протест „Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд: (Не)уставните судии ја попречуваат правдата!“, пред зградата на Уставниот суд, денеска во 13 часот.

„Ајде уште еднаш јасно и громогласно да порачаме дека ние граѓаните на оваа држава нема да престанеме да протестираме сè додека судиите што ја донесоа одлуката за помилување на изборните измами и други тешки криминали не си поднесат оставка. Судиите Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски, не само што се „гробари“ на Уставот, туку се и соучесници на власта во попречувањето на правдата“, велат од „Ајде“.

Од иницијативата истакнуваат дека затоа што попречувањето на правдата е сериозно кривично дело, едногласно го поддржуваат предлогот на Специјалното јавно обвинителство, тоа да биде што е можно побргу воведено и најстрого санкционирано и во правниот систем на Република Македонија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...