fbpx

АХВ ги засили мерките за борба против птичји грип

-

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) го подигна нивото на внимателност по информациите дека во Германија, Данска, Холандија, Унгарија, Австрија, Хрватска и во други земји во регионот е регистрирано присуство на птичји грип.

АХВ испратила допис до ветеринарните друштва за пријавување евентуална зголемена смртност кај живината во одгледувалиштата или за угинати птици преселници.

„Птичјиот грип задолжително се пријавува и затоа апелираме во најкраток можен рок, до надлежното ветеринарно друштво или официјален ветеринар на Агенцијата, да се пријави секоја зголемена смртност на живината на одгледувалиштата“, се вели во соопштението на АХВ.

Имајќи предвид дека станува збор за болест која има специфичен начин на ширење, односно најчесто преку птиците преселници, од АХВ на одгледувачите на живина и на ветеринарните друштва им дале насоки кои биосигурносни мерки треба да се преземат на фармите и какви мерки за заштита треба да преземат категориите лица кои се изложени на ризик, зашто од болеста заболуваат птиците, но и луѓето.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...