fbpx

212 милиони евра завршиле во пет фирми за ископ на јаглен во РЕК Битола и во РЕК Осломеј

-

ЕЛЕМ платиле 161 милион евра на „Трансмет“, „Силекс неметали“, „Пелистер“, „Гранит“ и на „Марковски компани“ за ископ на јаглен и на јаловина во РЕК Битола, од 2012 до август 2017 година, информираше денеска на прес-конференција директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски.

Тој додаде дека во истиот период, поради недостиг и неисправност на сопствената механизација, во РЕК Битола и во РЕК Осломеј била ангажирана и помошна надворешна механизација, за што се платени 46 милилини евра во РЕК Битола и 5 милиони евра во РЕК Осломеј.

– Во наведениот период, вкупните трошоци за ископ на јаглен и на јаловина од надворешни фирми и за ангажирањето помошна механизација во РЕК Битола и во РЕК Осломеј изнесувале околу 212 милиони евра. За споредба, во периодот од 2000 до 2005 година, за ископ на јаглен биле платени 38 милиони евра – изјави Миновски.

Директорот на ЕЛЕМ информираше дека ископот на јаглен во РЕК Битола, во периодот од 2012 до август 2017 година, го вршеле само тие пет компании.

– Тие во одредени периоди учествуваат самостојно на тендерите, а во други случаи се јавуваат како конзорциум, односно конкурираат заедно. Од три од компаниите кои биле ангажирани за ископ на јаглен и на јаловина, односно „Трансмет“ , „Пелистер“ и „Марковски компани“, РЕК Битола истовремено ангажирал и помошна механизација – рече Миновски.

Тој додаде дека овие трошоци влијаеле врз цената на електричната енергија.

– Вкупните трошоци за ископ на јаглен и на јаловина од надворешни фирми и за ангажирањето помошна механизација, влијае на регулираната цена на електрична енергија за изминатите години, од 2012 до август 2017 година, со околу 20 проценти или, во просек, по 8 евра за секој произведен мегават-час. Во моментов регулираната цена за производство на електрична енергија од ЕЛЕМ изнесува 41 евра по мегават-час – додаде Миновски.

Во однос на ангажирањето на надворешна механизација, од ЕЛЕМ планираат да набават сопствена механизација, што ќе доведе до намалување на трошоците за користење туѓа механизација.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...