Почина Вања Лазарова


Скопје, 12 март, 2017 - 18:44 (META) 

На 86-годишна возраст, во Скопје почина доајенката на македонската народна музика Вања Лазарова-Димитрова. Родена е на 27 април 1930 година, во село Страцин, Кратовско.

Извесно време работела во Операта при МНТ, а била членка и на Државниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“.

Има испеано стотина македонски изворни народни песни, од кои најголемиот дел се снимени во продукцијата на МРТ. Настапувала на голем број концерти на повеќе континенти. Посебен придонес има во соработката со групата „Анастасија“, при создавањето на музиката за филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски.

 


Документарен филм за Вања Лазарова


Скопје, 15 јули, 2015 - 9:59 (META) 

Документарниот филм „Вања: Со маки сум се родила“ премиерно ќе биде прикажан во Кинотека на Македонија. Филмот е посветен на животот и на делото на легендарната певица Вања Лазарова.

Реализацијата на филмот е на продуцентската куќа „Медиа броадкастинг“ и на Агенцијата за филм на Македонија.

Вања Лазарова испеала стотина македонски изворни народни песни, од кои најголем дел се снимени во продукцијата на МРТ. Има работено во Операта при МНТ, била член на Државниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“ и настапила на голем број концерти низ светот.

Пеела во „Алберт хол“ во Лондон пред британската кралица Елизабета Втора и премиерот Винстон Черчил. Особен придонес има во соработката со групата „Анастасија“ за музиката за филмот „Пред дождот“, кој во 1994 освои „Златен лав“ во Венеција.