Французите се тепаа и си пуштаа крв поради евтината „Нутела“


Париз, 26 јануари, 2018 - 14:53 (META) 

Откако францускиот синџир супермаркети „Интермарш“ вчера воведе попуст од 70 отсто на популарниот крем „Нутела“, па теглите со тежина од 950 грама беа поевтинети од 4,5 на 1,4 евра, во голем број супермаркети избија тепачки.

Некои муштерии буквално се фрлале на вработените кои ги носеле палетите.

– Беа како животни. Една жена ја кубеа за коса, друга постара жена носеше цела палета на глава, трета беше со раскрвавени дланки – раскажува една жена која пазарувала во супермаркетот „Интермашр“ во Рив де Жир во централна Франција.

Купувачите постојано се туркале и се тепале, па морала да интервенира и полицијата, како во Острикур, каде избила тепачка меѓу купувачите, а исто било и во Рубо, Марл ле Мин и Па де Кале. Во Сен Сипријан купувачите се фрлале врз вработените што донесувале палети со тегли.

Според производителот „Фереро“, малку повеќе од една четвртина од светската потрошувачка на „Нутела“ отпаѓа на Франција.


Министерот за правда Џафери мртов ладен додека ресорот му го тресат скандали


Скопје, 17 ноември, 2016 - 16:20 (META) 

Иако во најголемиот кривичен суд во земјава, Основниот суд Скопје 1, се случува циркус, а Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија нотира сериозни недостатоци во правосудниот систем и опструкции врз работата на Специјалното јавно обвинителство, најодговорниот за правосудниот систем во земјава, министерот за правда, е целосно отсутен од случувањата во неговиот ресор – го нема во јавноста и не се изјаснува за ништо.

Дали во земјава има министер за правда и што тој прави деновиве?

Младиот кадар на ДУИ, 26-годишниот министер за правда, Валдет Џафери, досега не излезе со никаков коментар и со став околу извештајот на ЕК, а молчи и за случувањата во Кривичниот суд, каде судии преку писма и претставки се бунтуваат против претседателот на судот, Владимир Панчевски, а вработени меѓусебната нетрпеливост ја решаваат со навреди, закани и со физички пресметки.

Последната активност на министерот Џафери објавена на официјалната интернет-страница на Министерството за правда е неговото учество на традиционалната манифестација „Нотарски денови“ од 31 октомври годинава. На страницата, во категоријата каде треба да биде биографијата на Џафери, кој на функцијата беше назначен во април годинава, не само што нема никакви податоци, туку го нема ниту неговото име. Стои само слика.

Од манифестацијата „Нотарски денови“ досега во Кривичниот суд и во сферата на правосудството се случија следните настани, кои како да не го интересираат младиот министер Џафери:

  • Судијата Иван Џолев поднесе кривична пријава против претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, за примање награда за противзаконско влијание;
  • Европската комисија во годинешниот Извештај за напредокот на земјава во евроинтеграциите, во делот за судството нотира назадување, политичкото влијание, опструкции, недостиг од независност и недостигот од спречување на селективна правда;
  • 13 судии испратија писмо и претставка до Судскиот совет од кого бараат да го санкционира Панчевски, поради злоупотреби и користење на официјалната интернет-страница на судот за лични постапувања и ставови за одреден судија;
  • Панчевски преку страницата на Кривичниот суд информираше дека дал исказ во Обвинителството за организиран криминал и корупција по пријавата до Џолев и дека веднаш потоа му поднел на колегата контрапријава за лажно пријавување на кривично дело;
  • Претседателката на највисокиот суд во земјава, Врховниот суд, Лидија Недлекова, во интервју за емисијата 360 степени“ на „Алсат М“ меѓу другото искоментира дека во судскиот систем во земјава има сериозни проблеми, а нејзиниот колега Владимир Панчевски не заслужува нов мандат како претседател на Кривичниот суд, со оглед на тоа како досега ја извршувал функцијата;
  • Кривичниот суд соопшти дека референтот за човечки ресурси првин ѝ се заканувал по животот, а потоа и физички ја нападнал портпаролката на судот, поради што интервениралa полиција и се правел записник. Референтот вчера тврдеше дека не ја нападнал колешката и го обвини Панчевски дека им се заканува на вработени кои реагирале на воспоставената норма за работа и незаконското распоредување на службениците;
  • Во меѓувреме, Панчевски изјави дека „секој судија во Основниот суд Скопје 1 е дуќанче, секој судија е чешмичка. Чешмичките им се затворија, па затоа се бесни“.

Министерството за правда, иако еден од најважните ресори во Владата, изминативе години го водеа министри кои не се покажаа многу на оваа функција, а некои од се најдоа вплеткани и во скандали.

Валдет Џафери министерската фотелја ја презеде од Аднан Јашари (исто така кадар на ДУИ), кој иако беше поактивен, речиси двегодишното министерување го заврши без позначајни резултати.

Неговиот претходник пак Блерим Беџети, не само што не помогна во унапредувањето на правосудниот систем, во јуни 2013 година се најде на тапет на јавноста, откако пратеникот на ДПА во Собранието, Беким Фазлиу рече дека за време на полициска акција во ноќниот клуб „Шери“ во Градскиот парк, кај Беџети бил најден пиштол и дрога.

Тогашниот министер за правда ги демантираше ваквите тврдења, но случајот остана нерасчистен и без епилог.


Нови судири меѓу бегалци во Грција


Атина, 3 јуни, 2016 - 9:29 (META) 

Само еден ден по насилството и пожарот во мигрантскиот центар на Лезбос, ноќеска избија два нови инциденти со десетици повредени во бегалските центри на островот Самос и во солунската населба Ореокастро.

На Самос со часови имаше насилни инциденти и судири меѓу 150 луѓе, бегалци од Мароко, Алжир и од Пакистан. Покрај физичкото насилство и меѓусебната војна со камења, во судирите беа подметнати голем број мали пожари, кои зафатија и бунгалови во кои спијат бегалци, загрозувајќи десетици мажи, жени и деца. Во судирите се повредени 15 луѓе, од кои еден сериозно, кој е префрлен во болница на друг остров.

Судирите се смирија по интервенција на полицијата. Во полициската акција беа приведени 25 луѓе, од кои голем број се очекува да бидат уапсени и затворени.

Нередите избија во исто време додека на островот имаше конференција за бегалското прашање, на која учествуваа лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, првиот човек на Река, Ставрос Теодоракис, и министерот за внатрешни работи, Панајотис Курублис.

Во исто време, во бегалскиот центар во Ореокастро во Солун, една банална кавга за полнач за мобилен телефон и за користење електричен приклучник меѓу двајца Сиријци прерасна во физичка тепачка меѓу 50 луѓе. Во судирите еден од бегалците извадил нож и нападнал 18-годишно момче, кое е пренесено во болница со повреда на раката.

На Самос има 1.148 бегалци, а во центарот во Ореокастро престојуваат 1.432 бегалци, кои беа префрлени од Идомени.

Вкупно, според официјалните бројки, во Грција има околу 53.000 бегалци.

Зачестените судири во бегалските центри покажуваат дека веќе исчезнува трпението на бегалците, кои со месеци живеат во неизвесност.


Две тепачки на навивачи синоќа во Тетово


Тетово, 11 април, 2016 - 12:27 (META) 

Членови на тетовската навивачка група „Војводи“ вчера, околу 19 часот, во Тетово нападнале две лице на возраст од 20 години. Инцидентот се случил на улицата Иво Лола Рибар, по која се движеле нападнатите. Тие биле удирани по главите и по телата. Во меѓувреме, ги разделиле две лица кои со возило запреле на улицата, по што напаѓачите се оддалечиле од местото. И двајцата тетовци добиле видливи повреди, пренесени се во тетовската клиничка болница и пуштени се на домашно лекување.

Тетовската полиција синоќа регистрираше уште една тепачка. Околу 19.30  часот, три лица додека се движеле кон своите домови по улицата Гоце Делчев во Тетово, биле пресретнати од две патнички возила „БМВ“ и „даеву матиз“, од кои излегле осум-девет непознати лица, членови на навивачката група „Балисти“, кои веднаш ги нападнале. Непознатите со тврд предмет и со тупаници удирале едно од лицата во главата и по екстремитетите, додека неговите другари го напуштиле местото за да побараат помош. Сосед го пренел повредениот во тетовската клиничка болница за да му се укаже  помош, каде е задржан за понатамошно лекување.

Полицијата проверува дали овој инцидент е поврзан со претходната тепачка, регистрирана на улицата Иво Лола Рибар во Тетово.


Итната помош за Нова година имала 172 интервенции


Скопје, 1 јануари, 2015 - 13:41 (META) 

Службата за итна медицинска помош во Скопје, вчеравечер, за време на прославата на Нова година, интервенирала по повик и им укажала лекарска помош на 137 лица, а во пунктовите на итната помош биле извршени 172 прегледи.

Според информациите, во пет случаи причина за интервециите била несовесната употреба на алкохол. Лицата, од кои четворица биле малолетници, биле префрлени на Клиниката за токсикологија.

Итната помош, интервенирала и кај пет лица кои настрадале во сообраќајна несреќа, а шестмина се јавиле по тепачка на јавно место, од кои двајца биле малолетници.

Во пет случаи итна медицинска помош била пружена по падови поради замрзнатите улици, во кои лицата се здобиле со скршеници, а во населбата Ѓорче Петров, десетгодишно дете било повредено од петарда.