!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Ѓукановиќ и Месиќ утре на тркалезната маса по повод 95. години на Стопанска комора


Скопје, 16 февруари, 2017 - 10:28 (META) 

Тркалезна маса на тема „Позицијата на малите земји во меѓународната економија – предности и недостатоци“ ќе организира Стопанска комора по повод 95-годишнината од коморското организирање во Македонија.

На тркалезната маса која почнува утре во хотелот „Александар Палас“ во 11 часот, ќе учествуваат домашни и странски реномирани претставници од научната и стручната јавност, сегашни и поранешни претседатели и премиери на држави од регионот, како и повеќе звучни имиња од бизнисот.

Меѓу учесниците се црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ, поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ, хрватскиот милијардер Бранко Роглиќ, српскиот бизнисмен Миодраг Костиќ, македонските бизнисмени Светозар Јаневски, Кочо Анѓушев, економскиот експерт Владимир Глигоров и други.

Оперативниот директор на Стопанска комора на Македонија, Елена Милевска Штрбевска за „Мета“ вели дека 95 години се години за респект и години на работа кои треба достојно да се одбележат.

– Темата за тркалезната маса која ја организираме на нашиот јубилеј е всушност резултат на двегодишна работа на формулирање и развивање на една значајна инцијатива, а тоа е иницијативата за поврзување на претприемачите од малите земји. Иницијативата ги надмина првичните цели отворајќи ги клучните и темелни прашања: каква е позицијата на малите земји во поголемите интегративни процеси, дали процесите во малите земји имаат посебни карактеристики, дали тие можат да се сублимираат на едно место и дали некој се занимавал со овие прашања? Така дојдовме и до оваа иницијатива за подобрување на економските можности на бизнисите од малите земји – изјави Милевска Штрбевска.


Коморите се здружуваат за да се донесат подобри закони за компаниите


Скопје, 19 декември, 2016 - 12:36 (META) 

Повеќе стопански комори ќе соработуваат следните четири години за да се донесе подобра бизнис-регулатива, бидејќи законите последниве години наместо да ја олеснат и да ја поедностават работата на компаниите, дополнително ја комплицираат. Тие често се менуваат, не се разбирливи и поради тоа, тешко може да се следат.

Ова денеска беше кажано на прес-конференцијата во Стопанска комора на Македонија, на која беше претставен проектот на УСАИД, „Партнерство за подобра бизнис-регулатива“.

– Во 2015 година, Собранието донесе 541 закон од кои 57 отсто преку ноќ, без јавни консултации. Иако тоа беше во насока на подобрување на регулативата, сепак, се покажа како голем предизвик за бизнисите, за нивните напори да се прилагодат кон направените промени – изјави директорот на Мисијата на УСАИД во Македонија, Џејмс Стаин.

Тој додаде дека законите се добри на хартија, но дека во практиката создаваат проблеми.

Во проектот ќе учествуваат Стопанската комора на Македонија, Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) и Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ).

Проектот „Партнерство за подобра бизнис-регулатива“ тежи 1,9 милиони долари и ќе се фокусира на земјоделство, текстил, ИТ и на градежништво.


Државата на компаниите им должи една милијарда евра, вели Заев


Скопје, 24 ноември, 2016 - 11:42 (META) 

Се претпоставува дека институциите на локално и на централно ниво на компаниите им должат една милјарда евра. Ова денеска го истакна претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на средбата со претставници од Стопанска комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ).

Тој додаде дека има многу скриени долгови за кои не се знае, но вети дека во првите 100 дена од формирањето на новата влада, доколку СДСМ дојде на власт, ќе ја објават таа сума.

– Една од работите што ќе ја направиме е тоа што навремено ќе ги исполниме обврските кон компаниите и ќе ги расчистиме долговите што се трупале со месеци. Барањето за повраток на данокот на додадена вредност во оваа држава се смета за грев, наместо пари ќе си добиете инспекции – истакна Заев.

На новинарско прашање во однос на државните субвенции што странските компании ги добиваат во слободните економски зони, Заев истакна дека тие добиваат од 3.000 до 8.000 евра субвенции по вработен, што домашните компании ги става во подредена положба.

– Овие субвенции за странските компании ги ставаат во подредена положба домашните. Истовремено, им се овозможува да ги црпат ресурсите од домашните компании, односно да го привлечат веќе создадениот кадар. Во нашата економска програма предвидуваме 140 милиони евра за субвенции за домашните компании, кои ќе ги доделиме во следните четири години – истакна Заев.

Претставници од Стопанската комора на Северозападна Македонија денеска разговараа со лидерот на СДСМ, Заев, со Оливер Спасовски, Драган Тевдовски и со Петре Шилегов за економската програма на СДСМ, но и за платформата што оваа комора им ја претстави на политичарите пред претстојните избори за подобрување на економијата во земјата.

Претседателот на СКСЗМ, Неби Хоџа, истакнаа дека 80 проценти од барањата што ги имаат во платформата се и во економската програма на оваа партија.

– Побаравме реформи во јавните институции, поголема транспарентност на власта, отчетност, зголемување на домашниот бруто-производ. Зголемувањето на минималната плата на 16.000 денари и на просечната на 500 евра не е нереално доколку ни се овозможи тоа да го правиме во извесен период – додаде Хоџа.

Во однос на ова прашање, Заев рече дека бизнисмените ќе можат да ги зголемат просечната и минималната плата само ако државата создаде услови за тоа.


Стопанска комора на Македонија и Народна банка потпишаа меморандум за соработка


Скопје, 26 октомври, 2016 - 16:13 (META) 

Стопанската комора на Македонија и Народната банка потпишаа меморандум за соработка во областа на унапредување на финансиската едукација.

Целта на оваа соработка е да се подигне финансиската свест кај населението во земјата, да се подобри финансиската писменост кај младото и возрасното население и тоа да стекне соодветни вештини и знаења што ќе му овозможат да донесува рационални и ефективни одлуки при управувањето со парите и со финансиските услуги и производи.

– Улогата на комората е преку здруженијата во рамките на комората да ја информира и да ја поттикнува бизнис-заедницата да даде поддршка за спроведување проекти на полето на финансиската едукација, во согласност со нивните можности и интереси – велат од Стопанска комора.


Стопанска комора ќе им ја олеснува работата на компаниите со подготовка на нова услуга


Скопје, 15 август, 2016 - 10:28 (META) 

Стопанската комора на Македонија подготвува нова услуга која ќе им биде на располагање на компаниите, со цел олеснување на работењето при подготовка и апликација на документи при соработка со домашните и странските компании, но и при подготовка за извоз.

Од Стопанска комора информираат дека услугата ќе биде во насока на ефикасно, ефективно и економично работење на компаниите.

Како што информираат од Комората, оваа новина е во насока на зголемување и олеснување на соработката на македонските со компаниите од балканскиот регион и пошироко.


Мелничарите бараат итно поништување на новата мерка при увоз на пченица


Скопје, 10 август, 2016 - 15:15 (META) 

Мелничарите бараат итно поништување на новата мерка при увоз на пченица, односно зголемување на висината на надоместокот за фитосанитарната анализа при увоз.

Мелничарите истакнуваат дека со ова зголемување на цената кое важи од 2 август, надоместокот ќе изнесува околу 12.600 денари по камион при одобрување влез на увезена пченица во државата и уште толку при царинење, или вкупно 25.200 денари.

Тие велат дека со оваа мерка, цената за фитосанитарната анализа при увоз само на пченица (брашното не е опфатено) е зголемена за 833 проценти, што е спротивно и на правилата на ЦЕФТА и на СТО.

– Претставниците од компаниите членки на Групацијата на мелничко-пекарската индустрија посочуваат дека во последните две години истата анализа се наплаќа двојно, еднаш при увоз на пченица, и повторно, при царинење на истата. Висината на надоместокот за фитосанитарната анализа досега изнесуваше 1.500 денари по камион при влез на пченица (зависно од товарената тежина) и исто толку при царинење, односно 3.000 денари – велат од Стопанска комора.

Мерката била донесена од страна на Државниот инспекторат за земјоделство при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство без претходни консултации со претставници од индустријата.


Македонските тур-оператори продолжуваат со организација на аранжмани за Турција


Скопје, 22 јули, 2016 - 15:20 (META) 

Тур-операторите и туристичките агенции, членки на Здружението на угостителството и туризмот при Стопанската комора на Македонија, кои имаат веќе договорени туристички аранжмани за Турција, продолжуваат да ги организираат патувањата до понудените дестинации.

Ваква одлука синоќа донеле тур-операторите и туристичките агенции членки на Здружението при Комората, откако во Турција на 21 јули беше прогласена вонредна состојба која ќе трае три месеци.

Во дописот било наведено дека мерките за безбедност кои ќе се применуваат нема да влијаат на меѓународниот туризам и на воздушниот сообраќај.

– Потврдено е и дека сите странски гости што се наоѓаат и ги поминуваат своите летни одмори во туристички дестинации во Турција се сигурни. Во таа насока, по долги разговори и анализирање на состојбата, а во согласност со интересот на македонските граѓани за туристичките аранжмани, македонските тур-оператори донесоа одлука да продолжи организацијата на туристички аранжмани со авионски чартер-летови и пакет-аранжмани, во екот на летната туристичка сезона за Турција – се вели во соопштението на Стопанска комора.


За бизнис-заедницата важно е да нема кратење средства од капиталните проекти


Скопје, 27 јуни, 2016 - 15:04 (META) 

За бизнис-заедницата е важно да не се намалат средствата за развој на патната и на железничката инфраструктура со предлог-ребалансот на буџетот.

Според директорката на Дирекцијата на здруженија според дејности при Стопанската комора, Билјана Пеева-Ѓуриќ, од реализирањето на капиталните проекти зависи работењето и економското дејствување на компаниите во следниот период.

– Ребаланост на буџетот е нормална појава во услови на изостанување на резулти кои стопанството се очекувало да го испорача. Но, според она што беше кажано, нема да има намалување на средствата за капиталните ставки, односно за реализација на клучните проекти, како коридорот 10, коридорот 8 и енергетската инфраструктура. Предвидени се и дополнителни средства за изградба на коридор 10 – изјави директорката Пеева-Ѓуриќ.

Со предлог-ребаланост на буџетот, сумата предвидена за капитални инвестиции се намалува од предвидените 412 милиони евра на 366,9 милиони евра.


Компаниите бараат институциите да функционираат и да постапуваат по барањата


Скопје, 27 јуни, 2016 - 12:37 (META) 

Министерствата и другите органи на управата со полн капацитет да ги исполнуваат своите обврски, бараат македонските компании.

Од Стопанската комора на Македонија информираат дека долготрајната политичка криза предизвикала определени застои во административните постапки на компаниите пред државните органи.

– Бизнис-заедницата укажува на потребата од одговорно и ажурно постапување на сите надлежни органи, во врска со издавање на определени одобренија, дозволи, согласности или други потребни документи кои се во функција  на непречено одвивање на бизнисот. Генерален став на бизнис-заедницата е дека во определени органи на управата има невообичаени барања за дополнителни документи (кои ги имаат кај нив) и има неоправдани застои во постапките – изјави директорката на Дирекцијата на здруженија според дејности при Стопанската комора, Билјана Пеева-Ѓуриќ.

Оваа сосојба е констатирана при спроведување на анкетата меѓу компаниите во период од 19 до 22 април.

За помош во оваа насока, Стопанската комора формираше оперативна канцеларија каде што компаниите ќе можат да се обратат за помош во спроведување на постапките пред надлежните државни органи за навремено, ефикасно и ажурно остварување на нивните интереси и права.

– Стопанската комора формираше тим што ќе работи по поднесено барање од компаниите, за помош и за поддршка во комуникацијата и во спроведувањето на административните процедури пред министерствата и другите органи на управата – информираше Пеева-Ѓуриќ.

Канцеларијата почна со работа од денеска.


Се зголемува можноста за извоз на македонски производи во францускиот регион Алзас


Скопје, 21 јуни, 2016 - 14:13 (META) 

Македонските компании ќе имаат можност за извоз на своите производи во францускиот регион Алзас, откако повеќечлена делегација од тој регион е во посета на Македонија заради унапредување на економската соработка на регионално ниво меѓу двете држави.

Можности за соработка има во областа на машинската, електроиндустријата, текстилната индустрија, туризмот, ИТ, енергетскиот сектор.

– Ние во Франција извезуваме текстил, вода, машинска и електро-опрема. Увезуваме фармацевтски, козметички производи и автомобили. Според структурата на производите, цениме дека соработката е недоволна и има можност за проширување на спектарот на производи за извоз, пред сè, од конзервната и од кондиторската индустрија, текстилот, ИТ-секторот, градежништвото – изјави извршната директорка на Стопанската комора на Македонија, Јелисавета Георгиева.

Француската амбасадорка Лоренс Оер истакна дека соработка меѓу компании од Македонија и од Алазас била остварена пред две години во рамките на проектот „Патот на виното“, при што се промовираа вина од Алзас во Македонија и македонски вина таму.

– Овде сме да ги запознаеме карактеристиките на земјата, да ги слушнеме очекувањата и предизвиците кон европскиот пат кои заеднички ги делиме. Постојат различни области за унапредување на економската соработка. По првичното запознавање, очекуваме да воспоставиме контакти со компаниите за конкретна соработка и да ги пречекаме во нашиот регион – изјави заменик претседателот на Агенцијата за промоција на регионот Алзас, Мари Рен Фишер.

Во првиот квартал, извозот во Франција изнесува 8,3 милиони долари, а увозот 33 милиони долари. Трговската размена меѓу двете држави е 41,3 милиони долари.

Франција е 23. трговски партнер на Македонија.