fbpx
Таг: стопанска комора

таг: стопанска комора

Стопанска комора ѝ предлага енергетски мерки на Владата за поддршка на економијата

Девет предлог мерки кои државата би требало да ги преземе, за да ја поддржи економијата во енергетска криза, испратила Стопанската комора до сите државни и јавни институции кои имаат надлежност во енергетиката. Мерките произлегле од јавната седница на Управниот одбор на Стопанската комора и на Македонската енергетска асоцијација. Како што информираат оттаму, АД ЕСМ треба да го конципира производството од...

ЕСМ: Вишоците електрична енергија може да се понудат на стопанството

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски вели дека секоја количина на електрична енергија над таа што е потребна за граѓаните, ќе може „преку одреден модел да се понуди на домашното стопанство“, соопшти ЕСМ. Како што се вели во соопштението, Ковачевски на состанокот во Стопанската комора рекол дека АД ЕСМ веќе ги набавува потребните енергенси и го зголемува сопствениот ископ...

Компаниите бараат да се донесе пакетот закони за управување со отпад, за да не бидат неправедно казнети

Асоцијацијата за посебни текови на отпад при Стопанска комора бараат што побрзо носење на Законот за управување со отпад, Законот за управување со пакување и отпад од пакување, Законот за управување со електрична и електронска опрема и отпадна електрична и електронска опрема, Зконот за управување со батерии и акумулатори и отпадни батерии и акумулатори како и Законот за проширена...

Државата со 10 милиони евра гаранција, на фирмите ќе им го олесни подигнувањето кредити

Воведување на државна гарантна шема, даночен календар и електронска фактура се некои од барањата кои министерот за финансии Фатмир Бесими за време на средбата во Стопанската комора на Македонија, им вети на стопанствениците дека ќе ги реализира во наредниот период. Стопанствениците побараа полесен пристап до капитал, особено сега во услови на светска економска криза, кога тој е лимитиран. Бесими посочи...

Стопанска комора бара веднаш да продолжи соработката со новата Влада за да се утврдат приоритетите во економијата

Стопанската комора на Македонија бара од новата Влада веднаш, без протоколи и административни лавиринти, да продолжи соработката со цел да се утврдат приоритетите во економијата кои одговараат на реалноста. Тие го поздравија потегот на премиерот и економскиот тим на новата Влада денеска во 14 часот да ја посетат Стопанската комора на Македонија. „Старо-новиот премиер веќе има искуство на таа значајна функција...

Стопанската комора на веб-страна ќе објавува понуда и побарувачка на заштитни маски за компаниите

Стопанската комора на Македонија апелира до компаниите што произведуваат заштитни маски да ги достават до Комората основните информации поврзани со нивната продажба, цени, количини, период и начин на испорака. „Стопанската комора бесплатно ќе ги постави овие информации на соодветно место на својата интернет-страница и со тоа ќе овозможи полесно да се сретнат понудата и побарувачката на заштитни маски на домашниот...

Компаниите очекуваат зголемен пад на производството, извозот и прометот во април

Стопанската комора на Македонија спроведе втора анкета за последиците од кризата предизвикана од корона вирусот за македонската економија и очекуваните ефекти од економските мерки на Владата. Анкетата спроведена од 7 до 14 април имала за цел да овозможи увид во регистрираните последици за компаниите-членки на Комората во март и очекувањата за април 2020 година. „Во однос на суровините, 54 проценти од...

Бизнисот бара транспарентни, дневни информации од спроведувањето на економските мерки

Компаниите, членки на Стопанската комора на Македонија, бараат од Владата, на истиот начин како што секој ден се известува за бројот на новозаболени, починати или оздравени лица од корона вирусот, да се известува и за тоа кои економски мерки се расположливи во моментот и како се користат. Од СКМ порачаа дека на тој начин со поголема транспарентност ќе се...

Голема поддршка на домашните компании за справување со корона вирусот

Стопанската комора на Македонија, СКМ, е задоволна од одзивот на компаниите-членки на Комората на апелот упатен до нив за секаков на помош за побрзо надминување на кризата настаната со корона вирусот. Како што посочи во видео изјава Зоран Јовановски, главниот советник за економски прашања во Управниот одбор во СКМ, голем број на компании одлучија на разни начини да и помогнат...

Компаниите сѐ уште немаат пресметки за загубите што ги трпат од корона вирусот

Трговските и другите производствени домашни компании се уште немаат доставено до Стопанската комора на Македонија, СКМ, пресметки колкави загуби трпат поради состојбата со корона вирусот, односно намалениот промет како и број на вработени. Во каква состојба се најдоа во изминативе недели и дали ќе достават до СКМ конкретни пресметки и барања за интервенција од државата, се уште е неизвесно. Производствените...

Пратениците ги усвоија измените во Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

Со 68 гласови „за“, пратениците вчера ги усвоија предложените измени во Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Станува збор за осми по ред измени на овој закон од неговото донесување во 2013 година. Во изгласаниот член 1, на телекомските оператори им се овозможува да ги емитуваат домашните и странските телевизиски канали на начин и под услови регулирани со...

Азески: Мора да продолжиме да работиме како да сме добиле датум, немаме друга алтернатива

Претседателот на Стопанска комора Бранко Азески апелираше дека мора да се продолжи да се работи, исто како да сме добиле датум за почеток на преговорите минатата недела. – Македонија нема друга алтернатива, и мора да продолжи да оди по европскиот пат. Заради тоа, повикувам сите политички чинители во државата да ги преземат сите дејствија за доекипирање на тимовите кои би...

Компаниите бараат за даночните измени да знаат до 30 јуни тековната година

Компаниите при Стопанската комора на Македонија бараат да се воведе даночен календар, односно временска рамка која ќе одреди кога и на кој начин би се правеле даночните измени, за да се создаде предвидливост и стабилност во економскиот амбиент, рече главниот советник на УП на Стопанската комора, Зоран Јовановски. „Какви било даночни измени би се искомуницирале со јавноста најдоцна до 30...

Економските ефекти од НАТО не се мит, туку сурова реалност

Речиси е невозможно во земјава да се најде човек кој со факти ќе ги оспори економските придобивки од евро-атлантските интегративни процеси, а посебно од членството во НАТО. Регионалните искуства и истражувањата спроведени во балтичките и балканските земји кои станаа најнови членки на НАТО-алијансата неспорно укажуваат на значителен број краткорочни и долгорочни придобивки како што се пораст на бруто домашниот...

Странските инвеститори бараат политичка стабилност и не чести промени на законите

Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија денеска го промовираште второто издание на „Бела книга 2018“, публикација во која се содржани препораки до македонската Влада како да се подобри деловната клима во државата. Странските инвеститори бараат политичка стабилност, предвидлива деловна клима, инвестиции во инфраструктурата и дигитализацијата, реформи во јавната администрација за нејзина поголема транспарентност и ефикасност и не...

Делегација на Стопанска комора утре на бизнис-форум во Атина

Делегација на Стопанската комора на Македонија, утре ќе учествува на еднодневен бизнис-форум во Атина и на билатерални средби помеѓу македонски и грчки стопанственици, информираат од таму. Настанот, Комората го организира во соработка со Атинската трговско-индустриска комора, во насока на интензивирање и зголемување на економската соработка помеѓу двете држави. Во делегацијата ќе учествуваат компании-членки на Комората од повеќе различни сектори градежништвото, металната индустрија,...

Бизнис-заедницата бара одложување на воведувањето на прогресивно оданочување

Најсоодветен начин за уредување на прашањето за обезбедување дополнителни средства во буџетот, за обезбедување подобар квалитет на јавните услуги, е прво да се искористат сите расположливи можности за рационализација на расходите, е еден од заклучоците на Управниот одбор на Стопанската комора на Македонија. „Пред сé рационализација на процесите на државната администрација, пред да се пристапи кон воведување поголеми обврски за субјектите во...

Стопанска комора: Прогресивното оданочување ќе предизвика поголеми трошоци за бизнисот

Прогресивното оданочување ќе предизвика околу 35 отсто повисоки трошоци за плати и 50 проценти повеќе за другите давачки, покажале првичните пресметки на некои од компаниите – членки на Стопанската комора на Македонија. Претседателот на Комората, Бранко Азески пред денешната вонредна седница на Управниот одбор, рече дека секое ново оптоварување на фирмите ја намалува нивната конкурентност. – Ние не сме против зголемување...

Македонската економија заложник на запустената железница (инфографик)

Измина една недела откако „Македонски железници Транспорт“ информира дека поради појавени деформации на бетонскиот мост кој се наоѓа помеѓу станицата Градско и крстосницата Кукуричани, патниот правец Велес – Гевгелија е прекинат за сообраќај. Додека се санираше дефектот целосно беше стопиран товарниот транспорт кон Солунското пристаниште поради што македонските компании трпат огромни штети бидејќи се оневозможени производите да ги транспортираат до...

СКМ бара намалување на акцизата на пивото за еден денар

Акцизата на пивото да се намали од четири на три денари за литар алкохолен степен и наместо 32,5 да изнесува 24,4 евра, бара Стопанската комора на Македонија. Од таму оценуваат дека производството и продажбата на пиво изминатите десет години бележи негативен тренд, а најголеми причини за тоа се токму зголемената акциза од 2013 година, воведувањето на лиценците за продажба на...

Крајната десница на европските национални терени – кон и во власта

Анализа за Порталб.мк на Малинка Ристевска Јорданова, Институт за европска политика   Предизборните прогнози за Европскиот парламент не се изненадување ако се земат предвид трендовите од националните избори во европските земји. Трендот...