Сашо Тасевски, в.д. директорот на Драмски театар добил заканувачко писмо


Скопје, 19 јануари, 2018 - 14:21 (META) 

Сашо Тасевски, в.д. директор на Драмски театар – Скопје вчера во полиција пријавил дека истиот ден во службената канцеларија добил писмо со заканувачка содржина, соопшти денеска МВР.

Како што информираат оттаму, Тасевски пријавил дека писмото пристигнало во 10.30 часот, адресирано лично до него, а откако го отворил забележал дека во него има напишана порака со заканувачка содржина за него и за други лица.

Тој појаснил дека вакви пораки со заканувачка содржина добивал и порано од лице на „Фејсбук“.

Од МВР велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.


Разрешен директорот на Драмски театар, за в.д директор назначен е Сашо Тасевски


Скопје, 25 јули, 2017 - 12:27 (META) 

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, денеска го разреши директорот на Драмски театар – Скопје, Роберт Вељановски, и за нов в.д. директор го назначи актерот Сашо Тасевски, објави порталот „Сакам да кажам“.

Од Министертсвото за култура велат дека по извршената инспекција, најдени се неправилности во работењето на Вељановски, кој со Драмски директорува од 2013 година. Вељановски, според наодите на инспекцијата, не спроведувал постапка за реаудиција, незаконски издавал простор од објектот кој е сопственост на државата, а чиј договор за закуп бил истечен пред две години, не водел евиденција за работното време и годишната програма на театарот ја усвоил без согласност на управниот одбор.

Роберт Вељановски е вработен во Драмски од 1997 година, а на чело на институцијата дојде по прераната смрт на претходниот директор, актерот Бранко Ѓорчев.

Уметнички директор на Драмски театар во првата година беше Зоран Љутков кој замина, како што рече, од лични причини. Потоа, уметнички директор стана Рубенс Муратовски, кој минатата година исто така се повлече од оваа функција без некое образложение.