!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Саљији: Деновиве ќе биде испратено барањето за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски


Скопје, 3 ноември, 2017 - 12:54 (META) 

Министерот за правда, Билен Саљији, денеска потврди дека министерството ја добило од Кривичниот суд документацијата за екстрадиција на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, од Грција во Македонија и дека деновиве официјално ќе биде потпишано и доставено барањето за екстрадиција до грчките власти.

Саљији денеска присуствуваше на презентацијата на извештајот за соработка со француската Национална академија за правосудство.

Кривичниот суд, во средата оваа недела соопшти дека ја комплетирал документацијата за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски и ја доставил до Министерството за правда.

Грујовски и Бошковски беа уапсени на 18 октомври на аеродромот во Солун, додека со лажни бугарски пасоши се обидувале да отпатуваат за Будимпешта. Тие во моментов се во екстрадициски притвор во Солун, а на почетокот на декември треба да се појават пред солунскиот суд во врска со лажните бугарски пасоши, постапка која беше двапати одложувана бидејќи судот не успеа да обезбеди преведувач.

Грујовски и Бошковски се обвинети во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ на Специјалното јавно обвинителство, за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето.

Тие три месеци беа во бегство за да го избегнат притворот што им го одреди Апелацискиот суд, а беше потвреден и од Врховниот суд.


Судот ја комплетирал документацијата за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски


Скопје, 1 ноември, 2017 - 16:05 (META) 

Кривичниот суд во Скопје ја комплетирал потребната документација за екстрадицијата на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, од Грција во земјава и ја доставил до Министерството за правда.

Грујовски и Бошковски беа уапсени на 18 октомври на аеродромот во Солун, досека со лажни бугарски пасоши се обидувале да отпатуваат за Будимпешта. Тие во моментов се во екстрадициски притвор во Солун, а на почетокот на декември треба да се појават пред солунскиот суд во врска со лажните бугарски пасоши, постапка која беше двапати одложувана бидејќи судот не успеа да обезбеди преведувач.

Грујовски и Бошковски се обвинети во случаите „Тврдина“ и „Таргет“ на Специјалното јавно обвинителство за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето.

Тие три месеци беа во бегство за да го избегнат притворот што им го одреди Апелацискиот суд, а беше потвреден и од Врховниот суд.


Судот го прифати обвинението за случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на СЈО


Скопје, 27 октомври, 2017 - 16:09 (META) 

Кривичниот суд во Скопје го прифати обвинителниот акт за случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), потврдија од судот.

Како што велат оттаму, Советот за оценка на обвинителниот акт дал зелено светло предметот да оди на судење. Тој веќе бил распореден кај судија, а од понеделеник следната недела треба да биде закажан и датум за почеток на судскиот процес.

Инаку, во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, кои се споени во едно обвинение, обвинети се поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски, како и ексначалникот на петтата управа, Горан Грујовски и Никола Бошковски, вработен во УБК.

Тие се товарат за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето.

Грујовски и Бошковски се наоѓаат во екстрадиционен притвор во Солун, откако на 18 октомври беа уапсени на солунскиот аеродром додека со лажни бугарски пасоши се обидувале да заминат за Будимпешта.

Во Кривичниот суд и понатаму тече постапката за прибирање на материјалите за екстрадиционата постапка што ја води Министерството за правда.


Спасовски: Имаме многу информации за логистиката на Грујовски и на Бошковски


Скопје, 26 октомври, 2017 - 12:14 (META) 

Министерството за внатрешни работи има многу податоци за логистичката поддршка што поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошковски, вработен во УБК, ја имале од лица во земјава, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска присуствуваше на меѓународната конференција „Приватна и јавна безбедност – соработка и партнерство“, што се одржа на Факултетот за безбедност во Скопје.

Спасовски изјави дека заедно работат со Обвинителството, но дека информациите не се за споделување со јавноста.

Министерот за внатрешни работи рече дека постапката за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски ја води Министерството за правда со меѓународна правна помош со Министерството за правда на Грција.

Одговарајќи на новинарско прашање дали постои можност поранешните началници во УБК да се „пазарат“ со грчките службите околу споделување на информации за она што го работеле во изминатите години, Спасовски рече дека нема „ниедна информација што досега не е споделена со јавноста“, односно дека јавноста преку т.н. „бомби“ имала можност да ги слушне разговорите за нивната работа.

Грујовски и Бошковски беа уапсени на 18 октомври во Солун, додека се обидувале со лажни бугарски пасоши да заминат за Будимпешта. Тие се обвинети во случаите „Таргет“, „Тврдина“ и „Тврдина 2“ на Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување.


Судењето на Грујовски и на Бошковски во Солун одложено за 1 декември


Солун, 24 октомври, 2017 - 16:10 (META) 

Судењето против поранешните разузнавачи Горан Грујовски и Никола Бошковски, кое требаше да се одржи денеска во судот во Солун, одложено е за 1 декември, објави „Телевизија 24“.

Судењето е одложено поради тоа што судот немал преведувач.

По Грујовски и Бошковски македонските власти имаат распишано меѓународни потерници, по обвинението од Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување, случаи познати под името „Тврдина“, „Таргет“ и „Тврдина 2“. Беа уапсени минатата седмица на аеродромот во Солун, кога со лажни бугарски пасоши се обиделе да се качат на авион за Будимпешта.

На лажните пасоши, Грујовски и Бошковски имаа лажни идентитети, односно Христо Атанасов и Неџби Хасан.

Македонското Министерство за правда во петокот му наложило на Основен суд Скопје 1 да ја подготвува документацијата за барање екстрадиција на Грујовски и на Бошковски.


Заев не очекува Грција да ја попречи екстрадицијата на Грујовски и на Бошкоски


Скопје, 23 октомври, 2017 - 16:34 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не очекува Грција од политички причини да ја попречи екстрадицијата на Горан Грујовски и на Никола Бошкоски, за кои е распишана меѓународна потерница и кои Специјалното јавно обвинителство ги обвини за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување.

Одговарајќи на новинарски прашања, Заев истакна дека Македонија има воспоставено соработка со Грција и дека очекува да биде испочитувано меѓународното право, односно поранешниот началник на петтата управа во МВР, Грујевски, и неговиот колега Бошкоски, да бидат екстрадирани.

– Не очекувам да се јави политичка причина за да се спроведе меѓународното право. Македонија има склучено вакви договори со Грција. И во минатото, со претходната власт, Македонија немаше проблем во сите други аспекти, освен проблемот со името. Навистина имаме соработка со Грција од секој можен аспект. Министерствата за внатрешни работи и за правда соработуваат и, верувам, ќе покажат соработка на дело, бидејќи тие се надлежни. Искрено, не очекувам потреба од каква било политичка интервенција затоа што се работи за две соседни земји кои се пријатели. Опстојува еден горлив политички проблем, кој, верувам, во периодот пред нас ќе го решиме заедно – изјави Заев.

Грујовски и Бошкоски минатата недела беа уапсени на солунскиот аеродром, откако се обиделе со фалсификувани бугарски пасоши да заминат за Унгарија.


Спасовски: Ќе се истражува кој од Македонија им помагал на Грујовски и на Бошковски


Скопје, 21 октомври, 2017 - 11:55 (META) 

Обвинителството ќе треба сериозно да поработи во врска со логистиката што поранешните началници на Упрвата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Грујовски и Никола Бошковски, ја имале од луѓе во Македонија за нивното бегство од државата, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во интервјуто за емисијата „360“ на „Алсат-М“.

– Домашната логистика е клучната за целото нивно поминување надвор од територијата на Македонија. Ако немале логистика која им давала помош во финансиски средства, дури и со тие нелегални патни исправи, нивното заминување не би било можно – рече Спасовски.

Прашан дали Грујовски и Бошковски имале помош од странски служби, Спасовски рече дека не сака да шпекулира за какви било податоци или врски и дека важно е тоа што имале помош од луѓе однатре.

– Таа помош однатре е констатирана и многу извесна и тука ќе треба и Обвинтелството да работи сериозно и на овој сегмент – истакна Спасовски.

Во врска со ризикот важни безбедносни информации да протечат до грчките служби и што доколку Грујовски со себе ги имал прислушуваните разговори, министерот за внатрешни работи вели дека, според него, такви информации нема да бидат од интерес за Грција.

– Разговорите што ги имавме, кои ни беа предадени и кои потоа ги предадовме во СЈО, беа преку еден милион. Колку има Грујовски, колку има Никола Груевски, колку има Сашо Мијалков, ние не можеме да знаеме. Не верувам дека такви информации за приватни животи на граѓани на Република Македонија, за политички противници ќе бидат од некаков посебен интерес таму. Тие ги користеле овде, за злоупотреба и за рекетирање и за уцени на луѓе – вели Спасовски во интервјуто.

На прашањето дали тоа што Македонија нема билатерален договор за правна помош со Грција може да биде пречка за екстрадицијата на Грујовски и на Бошковски, министерот е дециден дека нема пречки затоа што има меѓународни конвенции на кои се обврзале и Македонија и Грција.

– Втората работа е тоа што имаме добра соработка со Грција во изминатиот период. Имавме добра соработка за време на мигрантската криза, а на неодамнешната министерска средба што ја имавме во Солун, констатиравме дека кога станува збор за организираниот криминал и за корупцијата мораме да имаме соработка без разлика дали имаме потпишани меѓусебни билатерални договори и акти. Постојат меѓународни конвенции и директиви на Европската Унија кои мора да се почитуваат – вели Спасовски.


Немало судски преведувачи – одложено рочиштето за Грујевски и за Бошковски во Солун


Солун, 20 октомври, 2017 - 18:16 (META) 

Рочиштето во Првостепениот суд во Солун за поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола Бошкоски, по кои македонските власти имаат распишано меѓународни потерници, денеска е одложено поради тоа што во солунскиот суд немало преведувач, јави грчкиот портал „Ефсин“.

Судот го презакажал рочиштето за вторник, за кога би требало да се обезбедат судски преведувачи од српски.

Против Грујевски и Бошковски солунското обвинителство покрена обвиненија за поседување и користење фалсификувани документи.

Грујевски и Бошкоски се обвинети од Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување, случаи познати под името „Тврдина“, „Таргет“ и „Тврдина 2“. Беа уапсени завчера на аеродромот во Солун, кога со лажни бугарски пасоши се обиделе да се качат на авион за Будимпешта.

Претходно грчки медиуми јавија дека Грујевски и Бошкоски може да бидат екстрадирани кон крајот на ноември или во првите недели на декември годинава, а дотогаш ќе бидат во притвор во Грција.

Македонското Министерство за правда денеска соопшти дека му наложило на Основен суд Скопје 1 да ја подготвува документацијата за барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошковски.


Спасовски: Акцијата за откривање на Грујовски и Бошковски беше регионална


Скопје, 20 октомври, 2017 - 15:54 (META) 

Акцијата за лоцирање и апсење на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски била „работена регионално“ и во неа биле вклучени повеќе служби, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во интервју за емисијата „360“ на „Алсат-М“.

– Ова е една акција која што ја работевме регионално, вклучени се повеќе служби и сознанијата кои што ги имавме од претходно доведоа до успешна реализација на оваа акција. За нас како држава во овој момент е важно да се обезбеди правдата во Македонија за сите. Токму од тој аспект клучна задача и цел на МВР беше да ги вклучи сите можни капацитети, да ги лоцираме каде се, заеднички преку регионална соработка која што ја имаме да обезбедиме информации за нив – вели Спасовски во интервјуто.

Грујовски и Бошковски беа уапсени завчера попладне на аеродромот во Солун, кога при пасошка контрола било утврдено дека имаат фалсификувани бугарски пасоши, а потоа и дека за нив е распишана меѓународна потерница од Интерпол по барање на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.

Тие вчера биле изведени пред јавен обвинител во Солун, каде биле информирани за обвинувањата за кои се товарат од македонските правосудни органи, а денеска, според пишувањата на грчките весници треба да се појавата пред суд во Солун во врска со употребата на лажните (бугарски) пасоши со кои се обиделе да отпатуваат од солунскиот аеродром.

МВР соопшти дека известувањето што пристигнало од Интерпол – Атина за апсењето на Грујовски и Бошковски, веднаш е исппратено до Министерството до правда, кое треба да ги достави сите протребни аргументи за екстрадиција.

За екстрадицијата на Грујовски и Бошковски ќе одлучува Апелацискиот суд во Солун.

Грујовски и Бошковски веќе три месеци се во бегство за да ја избегнат мерката притвор што им беше одредена откако СЈО поднесе обвиненија за предметите „Тврдина“ и „Таргет“, поради незаконско прислушување на илјадници граѓани преку злоупотреба на системите за следење во МВР, како и за физичко уништување на дел од таа опрема.


Владата очекува да бидат испочитувани роковите за екстрадиција


Скопје, 20 октомври, 2017 - 12:17 (META) 

Владата очекува дека ќе бидат испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, за екстрадицијата на поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои завчера беа уапсени на аеродромот во Солун со фалсификувани пасоши.

– Би сакал да Ве упатам прво до Министерството за правда, кое е надлежно за екстрадицијата и ја води постапката – изјави Бошњаковски.

Прашан како ќе ги коментира изјавите на двајцата за грчки медиуми дека се плашат да се вратат во Македонија поради притисоци, Бошњаковски рече дека не можат да коментираат изјави бидејќи во тек е судска постапка.

Груевски и Бошковски денеска треба да бидат изведени пред суд во Солун, во врска со употребата на лажните (бугарски) пасоши со кои се обиделе да отпатуваат од солунскиот аеродром.

Двајцата бегалци, по кои македонските власти имаат распишано потреница преку Интерпол, вчера биле изведени пред јавен обвинител во Солун, каде биле информирани за обвинувањата за кои се товарат од македонските правосудни органи.

Грујовски и Бошковски веќе три месеци се во бегство за да ја избегнат мерката притвор што им беше одредена откако СЈО поднесе обвиненија за предметите „Тврдина“ и „Таргет“, поради незаконско прислушување на илјадници граѓани преку злоупотреба на системите за следење во МВР, како и за физичко уништување на дел од таа опрема.