!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

По Сирија, Трамп јуриша на Северна Кореја


Вашингтон, 9 април, 2017 - 11:09 (META) 

Американската воена морнарица утрово соопшти дека кон Корејскиот полуостров упатила јуришна група бродови на чело со носач на авиони. Тоа е всушност покажување на сила пред Северна Кореја, но истовремено и своевиден одговор на Русија, по ракетирањата во Сирија.

Овој потег сосема сигурно ќе ги крене тензиите во регионот. Некои нападот во Сирија го толкуваат како предупредување до корејскиот лидер Ким Џонг-ун да се откаже од нуклеарните амбиции.
– Пацифичката команда на морнарицата нареди јуришната група „Карл Винсон“ да тргне кон север, како мерка на претпазливост со цел да се одржи готовноста и присуството во западен Пацифик – изјави Дејв Бенам, портпарол на Пацифичката команда на САД.
Јуришната група тргнала од Сингапур.


Северна Кореја тестираше нов ракетен мотор


Пјонгјанг, 19 март, 2017 - 12:15 (META) 

Северна Кореја изврши тестирање на нов ракетен мотор во станицата за лансирање Тонгчанг-ри, јавиле севернокорејските државни медиуми, пренесуваат светските агенции.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод тестирањето изјавил дека тоа претставува „ново раѓање на ракетната индустрија на Северна Кореја“.

Државната новинска агенција на Северна Кореја, КЦНА, јавила дека со помош на моторот земјата ќе ги достигне капацитетите за лансирање сателити од светска класа. Агенцијата, во својот извештај, навела дека најверојатно е тестиран нов тип на мотор за ракета со долг домет.

Инаку, тестирањето на новиот ракетен мотор од страна на Пјонгјанг доаѓа за време на посетата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон на Кина, која е главен сојузник на Северна Кореја.

Вчера Тилерсон и неговиот домаќин, шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, разговараа за севернокорејската нуклеарна и ракетна програма и како што изјавија на прес-конференцијата по средбата, се согласиле на заедничка соработка за да ја убедат Северна Кореја да го напушти сегашниот пат.

Тилерсон, во петокот, за време на посетата на Јужна Кореја, изјави дека на маса е можно да се најде и воен одговор од страна на САД, доколку Северна Кореја продолжи со заканите кон Сеул и кон Вашингтон.