Евакуирани седум училишта во Русија поради дојави за подматнати бомби


       
Москва, 12 септември, 2017 - 15:39 (META) 

Повеќе од 5.700 ученици и наставен кадар во седум училишта во уралскиот град Перм во Русија се евакуирани поради дојава и закана со подметната бомба, соопшти локалното министерство за безбедност.

Седум училишта и административни згради во градот, кој е 13. по населеност во Русија, добиле анонимни дојави дека во нив е поставен експлозив.

„Половина час по информацијата, учениците и вработените се евакуирани од овие образовни институции. Евакуирани се 5.706 лица“, наведе министерството.

Припадниците на полицијата и на Националната гарда ги пребаруваат зградите со кучиња трагачи.

Локалните медиуми јавуваат дека поради дојава за бомба се евакуирани и студентите од Националниот универзитет за истражување во Перм, како и минувачи и граѓани на една автобуска станица.