fbpx

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на Заев да се бори за премиерското место

-

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на Зоран Заев да го предводи СДСМ на претстојните предвремени парламентарни избори и да се бори за мандат за претседател на владата, рече на прес-конференција вицепремиерот Владимир Пешевски.

– Тоа значи дека на 24 април граѓаните директно ќе избираат помеѓу Никола Груевски и Зоран Заев и помеѓу проектите на ВМРО-ДПМНЕ и деструкцијата на СДСМ. Зоран Заев денеска самиот се прогласи за иден премиер. Зоран Заев денеска уште еднаш покажа што мисли за правото на граѓаните самите да судат и да одлучуваат. Зоран Заев денеска уште еднаш ги потцени сите гласачи. Доколку Зоран Заев е сигурен дека граѓаните ќе гласаат за него, ВМРО-ДПМНЕ го повикува да си даде оставка од функцијата градоначалник на Струмица, исто како што тоа ќе го стори премиерот Никола Груевски – рече Пешевски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...