fbpx

Владика Тимотеј: Во овој момент не гледам маж во Македонија кој ќе урива црковни објекти!

-

„Ние ќе продолжиме да градиме, а ако некој сака да дојде и да урива, нека повели, нека се најде маж што ќе урива манастирски имот. Јас сум сигурен дека барем сега, во овој момент, во Македонија нема таков!“
Ова, во интервју за порталот „Охрид 1“ го нагласи митрополитот дебарско-кичевски и плаошки, владиката Тимотеј, зборувајќи за проблемите кои МПЦ – ОА ги има со земјиштето во Свети Наум, каде државата оформи туристичко-развојна зона.

Градбите кои црквата ги прави се во интерес на народот и ќе продолжиме да градиме и да го штитиме имотот на црквата, вели владиката Тимотеј, ставајќи ги во ист контекст и градбите во Заум, кај Трпејца.

Во интервјуто, владика Тимотеј зборува за повеќе отворени прашања кои беа актуелни во јавноста, но и за тоа колку народот во епархијата е близок до верата. За организацијата на верскиот празник Богојавление Водици во Охрид, вели дека црквата е способна ако треба и сама да го организира. Сите конструктивни предлози од народот треба да се земат предвид бидејќи, како што вели, луѓето кои сега се презентираат како организатори на овој празник, со своето на моменти недолично однесување, сериозно се придвижиле да влезат во отворен конфликт со МПЦ – ОА.

– Радува тоа што младите генерации се враќаат во вистинското православие и на вистински начин ја практикуваат православната вера, притоа без да потпаѓаат под влијанија на некој пагански обичаи и адети, туку се водат директно по православните обреди и верата ја прифаќаат како филозофија на живеење, која дава духовни одговори и издигање над материјалниот свет – вели митрополитот Тимотеј.

Владиката Тимотеј зборува и за црковните прашања во Австралија, но и за тоа колку нашата дијаспора е блиска до црквата. Тој вели дека илјадници луѓе од други вери станале поданици на МПЦ – ОА, склучувајќи бракови со Македонки и венчајќи се во нашите цркви.

– Австралија е мултиетничка земја и е свет на жените. Радува тоа што постојано забележуваме тренд македонските жени, кога склопуваат бракови со луѓе од други вери, да се венчаат и во нашите православни цркви. Тие на тој начин ја шират нашата вера и тоа е честа појава, Македонките да покрстуваат луѓе од другите нации и вери и да ги внесуваат во нашата света Македонска православна црква – вели во интервјуто за „Охрид 1“, владиката Тимотеј, надлежен архиоереј на Дебарско-кичевската епархија.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...