fbpx
Таг: Тимотеј

таг: Тимотеј

Тимотеј: Одлуката на Вселенската патријаршија отвора пат за признавање на МПЦ-ОА

МПЦ е подготвена за разговор со Цариград за изнаоѓање пат и начин за решавaње на македонското црковно прашање, вели владиката Тимотеј за Радио Слободна Европа, во врска со одлуката што ја донесе Вселенската патријаршија на соборот во Истанбул од 1 до 3 септември, да објавува независност на црквите и без согласност на останатите православни цркви. Според митрополитот дебарско-кичевски и плаошки,...

Тимотеј: МПЦ-ОА побара признавање на автокефалноста, за името сега не се зборува

Македонската православна црква испрати барање до Вселенската патријаршија за признавање на автокефалноста, а какво име тие би прифатиле, ние не можеме сега да коментираме, не е сега време за тоа, изјави за „Мета“ владиката Тимотеј, портпарол на МПЦ-ОА. Македонската црква барањето за признавање на автокефалност го испратила пред еден месец, а писмо испратил и македонскиот премиер Зоран Заев, кој во...

Контраспин: Ниту името, ниту „браникот на таковината“ зависат од Агатангел

Две и пол деценискиот спор со Република Грција за името е политички, државен. Владиката Агатангел, се разбира дека може да има став, меѓутоа не може да настапува во име на Македонската православна црква (МПЦ –ОА), а особено не смее да повикува на одбрана на „татковината и на името“ (!), од проста причина што тоа не е црковно прашање. Зачудува и...

Попоски утре на манифестацијата „Македонија за св.Кирил“

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски утре ќе ја предводи државно црковната делегација на гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“ во Рим со кој ќе чиноначалствуваат митрополитот дебарско – кичевски Тимотеј и митрополитот европски Пимен, при што ќе положи цвеќе на гробот на светителот. Попоски заедно со претседателот Ѓорге Иванов на 26 мај, како дел од...

Владика Тимотеј: Во овој момент не гледам маж во Македонија кој ќе урива црковни објекти!

„Ние ќе продолжиме да градиме, а ако некој сака да дојде и да урива, нека повели, нека се најде маж што ќе урива манастирски имот. Јас сум сигурен дека барем сега, во овој момент, во Македонија нема таков!“ Ова, во интервју за порталот „Охрид 1“ го нагласи митрополитот дебарско-кичевски и плаошки, владиката Тимотеј, зборувајќи за проблемите кои МПЦ - ОА ги има...

Владика Тимотеј: Здружението „Богојавление” не ја афирмира црквата туку личните интереси

Охридскиот владика г. Тимотеј и оваа година нема да го фрла крстот за големиот верски празник Водици – Богојавление во водите на Охридско Езеро. Минатата година се шпекулираше дека владиката не се појави - официјално поради болест, неофицијално - поради присуството на премиерот Груевски, додека годинава открива други причини. - Нема да бидам тука за Водици бидејќи ќе сум на...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...