fbpx

Тунтев: Извештајот е сигнал дека државата се движи во вистинскиот правец

-

Томислав Тунтев, координаторот на пратеничката група на СДСМ и коалицијата во Собранието, денеска на прес-конференција порача дека новиот Извештај на Европската Комисија, кој денеска пред пратениците го презентираше високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, е доказ дека земјата се движи во вистинскиот правец.

– Охрабрувањето што го добиваме од високите европски претставници и кристално чистата и безусловна препорака за полноправно членство на Република Македонија во Европската унија се признание што го добивме за сите наши досегашни напори, но и дополнителен мотив за нас да го продолжиме патот на реформите. Позитивните оценки во Извештајот на Европската комисија се значаен успех за Македонија, која што по долги години на политичка криза и бесперспективност, изолираност, се врати на вистинскиот, на европскиот пат – рече Тунтев.

Тој најави дека на иницијатива на пратеничката група на СДСМ и коалицијата, а во соработка со Националниот демократски институт,  почнувајќи од наредната седница за пратенички прашања, што е планирано да се одржи на 26 април, премиерот и министрите од Владата на Република Македонија, за време на паузата ќе бидат достапни за сите пратеници, за да може тие да поставуваат прашања до Владата и во неформална комуникација.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...