fbpx
Таг: координатор

таг: координатор

Мицевски очекува собраниското мнозинство да го прифати законот за амнестија

Ќе настапуваме како една пратеничка група, постоењето на повеќе групи не наиде на она што очекувавме, наидовме на непочитување на деловникот и не давање можност да се искаже сето она што требаше, рече новиот координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски. Тој додаде дека од поодамна било планирано прегрупирање од десет во една група, а официјално утре ќе го...

Тунтев: Извештајот е сигнал дека државата се движи во вистинскиот правец

Томислав Тунтев, координаторот на пратеничката група на СДСМ и коалицијата во Собранието, денеска на прес-конференција порача дека новиот Извештај на Европската Комисија, кој денеска пред пратениците го презентираше високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, е доказ дека земјата се движи во вистинскиот правец. - Охрабрувањето што го добиваме од високите европски претставници и кристално...

Драган Данев на местото на Ѓорчев како координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Владимир Ѓорчев повеќе нема да биде координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, соопштија денеска од опозициската партија. Ѓорчев, како што соопшти генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев на денешната прес-конференција, самиот побарал да се повлече од функцијата, поради „голем обем на обврски и презафатеност“. - Извршниот номитет на негово место за координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Заев и Мицкоски денеска во Владата ќе ја имаат првата средба

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Владата ќе ја имаат првата лидерска средба, по која треба да бидат дефинирани следните чекори на опозициската партија. Мицкоски денеска во Собранието изјави дека по завршувањето на годишното обраќање на претседателот на државата Ѓорге Иванов пред пратениците имал куртоазна средба со Заев на која...

Тунтев: Нема да одиме на одмор додека Зврлевски не биде разрешен

Пратеникот и координатор на СДСМ, Томислав Тунтев, денеска во прес-центарот во Собранието на Република Македонија рече дека пратениците од парламентарното мнозинство се договориле да не одат на годишен одмор сè додека не заврши расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Тунтев најави дека Собранието ќе заседава и претстојниот викенд, за да се изгласа ребалансот и да се премине на...

ВМРО-ДПМНЕ ќе формира 10 пратенички групи во Собранието

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на брифинг со новинарите во Собранието соопшти дека поднеле допис до претседателот на парламентот за формирање 10 пратенички групи во Собранието. Според дописот, ВМРО-ДПМНЕ бара девет од групите да бројат по пет пратеници, а една да има шест члена. На првата група од шест члена, координатор ќе биде Илија Димовски. На втората пратеничка група, координатор е Антонијо Милошоски,...

„Непредвидливиот“ Груевски ќе реши за нов партиски лидер во Штип

Пред неколку дена ВМРО-ДПМНЕ распиша оглас за избор на координатор на партиската младина - Унија на млади сили во Штип, што ги подгреа гласините дека во случајот би можел да се реши и изборот на координатор на општинскиот комитет на партијата. Актуелниот координатор на општинскиот комитет, кој е и пратеник во Собранието, Никола Мицевски, вели дека изборот наскоро ќе биде...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...