fbpx
Таг: Зоран Милески – Кичеец

таг: Зоран Милески – Кичеец

Вистиномер: Половина од предизвикувачите на сообраќајки со жртви добиваат условни казни

Од вкупно донесени 69 пресуди за сообраќајни незгоди со смртен исход, во 35 на лицето што ја предизвикало сообраќајката му била изречена условна пресуда, говорат податоците од Основниот кривичен суд за периодот од 2017 до крајот на 2021 година. Во само три случаи била изречена казна од четири години затвор, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Половина од правосилните...

Зоран Милески-Кичеец побара одложување на издржувањето казна затвор од три години

Зоран Милески-Кичеец побарал одложување на затворската казна од три години за случајот „Рекет“, информираат од Основниот кривичен суд во Скопје. Од судот во Скопје информираат дека Милески го известил судот дека по приемот на Упатниот акт ја променил адресата на живеење од Скопје во Охрид. Поради ова, за одлучување по поднесеното барање за одложување на затворската казна, како и по...

Нова аудио снимка на Мицкоски и Кичеец: Сашо даде два пати по 5.000 евра за автобусите за митингот на 2 јуни

Нова аудио снимка денеска беше објавена на Јутјуб на профилот со корисничко име „Рекет“, во која се слушаат гласовите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и Зоран Милески-Кичеец, кој е еден од осудените лица во случајот „Рекет“. Објавениот дел од разговорот трае 23 секунди, а Милески и Мицкоски се чини дека разговараат за начинот на кој бил платен организиран автобуски...

Простување партиски долгови, судски предмети и Закон за јавно обвинителство во новата аудио снимка на Мицкоски и Кичеец (аудио)

Денеска се појави нова аудио снимка на Јутјуб на профилот со корисничко име „Рекет“, на која се слуша гласот на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, осудениот Зоран Милевски – Кичеец и женски глас. Во разговорот меѓу тројцата се зборува за одредена личност за која Мицкоски вели дека му е многу благодарен бидејќи му помогнал кога тој дошол на чело...

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева доби седум години затвор, Бојан Јовановски – девет години

По шест месеци судење, денеска беа објавени пресудите за случајот „Рекет“. Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, обвинета за злоупотреба на службена положба и овластувања доби казна затвор од седум години, додека Бојан Јовановски - Боки 13, за „примање награда за противзаконито влијание“ и за „перење пари“, доби девет години затвор. Пресудата е првостепена, односно уште не е правосилна, а предмалку...

Зоран Милевски-Кичеец осуден на три години затвор за случајот „Рекет“

Третообвинетиот за случајот „Рекет“ Зоран Милески – Кичеец, е осуден на три години затвор. Тој вчера на почетокот на судењето го призна делото по што судот ја одвои постапката и денеска ја донесе пресудата. Првоосомничениот Бојан Јовановски и второосомничената Катица Јанева се изјаснија дека не се виновни. Рочиштето против Јанева и Јовановски ќе продолжи на 6 декември (петок) кога треба...

Рускоска: Камчев во исказот за споменува дека само го пријавил „Рекет“ кај Заев

Обвинителката Вилма Рускоска денеска информираше дека премиерот Зоран Заев бил споменат во исказот на бизнисменот Орце Камчев за предметот „Рекет“, но само еднаш и во поинаква конотација од она што беше објавено во дел од медиумите деновиве. - Заев не е споменат во исказот на Камчев, освен во делот дека кај него прво го пријавил рекетот - изјави обвинителката Вилма...

Кичеец беше на распит за „Рекет“, утре – Катица Јанева

Второосомничениот во предметот „Рекет“ Зоран Милески - Кичеец денеска бил на распит во Обвинителството за гонење на организиран криминал. Тој утрово од затворот Шутка бил однесен во обвинителството. Зоран Милески - Кичеец се сомничи за кривичното дело „примање награда за противзаконито влијание“. На распит денеска била повикана и пензионерката Лилјана Тодоровска, која е потписничка на проектот за европски центар за...

На Боки 13 и Зоки Кичеец им е продолжен притворот за нови 30 дена

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд - Скопје постапувајќи го предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција им го продолжи притворот за нови 30 дена на Бојан Јовановски - Боки 13 и Зоран Милески - Кичеец. „По разгледување и ценење на фактите и доказите донесе решенија со кои го прифати предлогот и ја продолжи мерката притвор...

Со сомнителни снимки од сомнителен извор се прави обид да се турне владата во Скопје

Не требаше да помине многу време од објавувањето на видео снимките од наводното земање на мито од страна на Бојан Јовановски и Зоран Милески - Кичеец во домот на Јордан Камчев, па да се дознае дека весникот „La Verita“, чиј веб-сајт ги објави овие снимки, всушност, е близок до актуелните популистички власти во Италија и веќе подолго време објавува...

Милион евра во „Луи Витон“ – објавени видео и аудио снимки поврзани со случајот „Рекет“

Италијанскиот весник „Ла Верита“ (Вистината) на своето онлајн издание објави делови од видео и аудио снимки кои се поврзуваат со случајот „Рекет“ во Македонија, во кој Бојан Јовановски - „Боки 13“ и Зоран Милевски - „Кичеец“ се сомничат дека изнудувале пари за да влијаат врз случајот „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство, односно за одредена сума на пари да го...

ФБИ изврши претрес на имотот на Трамп во Флорида

ФБИ изврши претрес во понеделникот во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за постапување со претседателските документи, вклучително и доверливи документи, кои...