fbpx
Таг: Зоран Димитровски

таг: Зоран Димитровски

Заменик-министерот Зоран Димитровски поднесе оставка, премиерот уверува на стабилно мнозинство

Заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски денеска си поднесе оставката на функцијата, откако вчера Демократскиот сојуз на седницата на Централниот совет донесе одлука да не ја поддржи реконструкцијата на владата најавена од премиерот Димитар Ковачевски. Оваа политичка партија беше членка на владината коалиција предводена од СДСМ и во парламентот има еден пратеник. Ваквата одлука доаѓа откако претходно и партијата Алтернатива...

Арсовска: Градот Скопје е прва единица на локалната самоуправа со проект за рециклирање и реупотреба на градежен отпад

Управување со отпад и развој на локалната економија е тема на дводневната ТАИЕКС работилница која со поддршка на Европскатс делегација се одржува во Скопје. На отворањето на работилницата се обратија градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска, раководителот на соработка на Делегацијата на ЕУ Стефен Худолин, заменик министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски и претставникот на ТАИЕКС инструментот за поддршка...

Родово сензитивни локални самоуправи за нова енергија во децентрализацијата

Во моментов има само две жени градоначалнички во Македонија и тоа е поразителна бројка, нагласи денес градоначалничката на Скопје и претседателка на Заедница на Единиците на Локалната Самоуправа (ЗЕЛС), Данела Арсовска за време на своето обраќање на панелот „Родово сензитивни локални самоуправи“, кој беше дел од годишната конференција за децентрализација и локално управување во организација на УНДП. Таа потсетувајќи се...

Скејт паркот во Кавадарци, атракција за најмладите и за туристите

Во Кавадарци се изгради скејт парк за екстремни спортови со седум елементи, а уредени се и велосипедски патеки во рамки на Вардарскиот плански регион со цел подобрување на туристичката понуда каде дневно циркулираат околу 100 корисници. „Министерството за локална самоуправа заедно со Швајцарската агенција за развој и соработка, вложува во Југоисточниот плански регион. Во Кавадарци скејт паркот е наменет за...

САД сметаат дека нападите во Рафах не претставуваат целосна инвазија на градот

Соединетите Американски Држави не веруваат дека нападите на Израел врз Рафах во текот на изминатата недела не претставуваат целосна инвазија на градот, изјави портпаролот на Белата куќа Џон Кирби,...