fbpx
Таг: Зоран Божиновски

таг: Зоран Божиновски

Судот му го продолжи притворот на Зоран Божиновски за нови 30 дена

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го прифатил барањето на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и му го продолжил притворот на новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски, за нови 30 дена, соопшти попладнево Кривичниот суд. Обвинителството вчера до судот поднесе обвинителен акт, според кој Божиновски се товари за кривичните дела злосторничко здружување, шпионажа и...

Поднесено обвинение против Зоран Божиновски за шпионажа

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корпуција по спроведената истражна постапка, денеска до Основниот суд Скопје 1 поднело обвинителен акт против новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски. Божиновски, како што информираат од Обвинителството, се товари за злосторничко здружување, шпоинажа и за уцена. Обвинителството, исто така, побарало судот да му го продолжи притворот на Божиновски. „Основното јавно обвинителство...

ЗНМ: СЈО да го преземе случајот на новинарот Божиновски

Претставници на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска во Специјалното јавно обвинителство имаа средба со обвинителката Катица Јанева и нејзините соработници. Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани ја информираше обвинителката Јанева за случајот на новинарот Зоран Божиновски, кој два месеца е во притвор, затоа што Јавното обвинителство го осомничи за разни кривични дела. Божиновски во април беше екстрадиран од Србија...

Меѓународната федерација на новинари бара ослободување на Зоран Божиновски

Меѓународната федерација на новинари на својот 29. Светски конгрес, кој се одржа од 7 до 10 јуни во францускиот град Ангерс, усвои итна резолуција предложена од Здружението на новинарите на Македонија, со која се осудуваат македонските власти за апсењето на новинарот Зоран Божиновски. „Истакнуваме дека апсењето на новинарите за наводни кривични дела без никакви факти и докази, не е практика во...

Селмани: Единствена вина на Божиновски е што имаше храброст да пишува за грдото лице на власта

Додека целиот демократски свет го слави Денот на слободата на печатот, ние дојдовме пред затворот во Шуто Оризари затоа што неговата симболика најдобро зборува за нашата неслобода, рече претседателот на Здружението на новинари (ЗНМ), Насер Селмани. Тој денешната прес-конференција ја одржа пред затворот во Шуто Оризари поради, како што рече, неоснованите обвиненија против новинарот Зоран Божиновски, кој беше екстрадиран од Србија...

ЗНМ со декларација за поддршка на Зоран Божиновски

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска упати поддршка за притворениот новинар Зоран Божиновски. „Бараме од судските власти Божиновски веднаш да биде ослободен од вина и да биде пуштен на слобода од Истражниот затвор во Скопје. Колегата Божиновски на 7 ноември 2013 година беше уапсен во Нови Сад со потерница од Интерпол, како еден од осомничените во случајот „Шпион“, со обвинение за...

ЗНМ: Одлуката за екстрадиција на Божиновски е политички мотивирана

Здружението на новинари на Македонија изрази разочараност од одлуката на српските власти да го екстрадираат во Македонија новинарот Зоран Божиновски, обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и за уцена. Оттаму сметаат дека ваквата одлука е политички мотивирана и ќе предизвика сериозна штета врз слободата на медиумите не само во Македонија, туку и пошироко во регионот. „Со екстрадицијата, Србија свесно го изложува на...

Зоран Божиновски синоќа екстрадиран во Македонија

Новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски, кој вчера беше уапсен во Нови Сад, синоќа околу 21.30 часот бил екстрадиран во Македонија, потврдија за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР). - Постапката беше завршена синоќа околу 21.30 часот. Неа ја спроведува Министерството за правда, а МВР беше известено за постапката - ни рекоа од МВР. Неофицијално, Божиновски бил префрлен...

Новинарот Зоран Божиновски уапсен во Нови Сад, се чека негова екстрадиција во земјава

Новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски, денеска бил уапсен во Нови Сад, по налог на српското министерство за правда. Против него во ноември 2013 година беше издадена потерница како осомничен во случајот „Шпион“. Од македонското Министерство за правда за телевизијата „Телма“ потврдиле дека кај нив веќе стигнало решението за негова екстрадиција во земјава, но засега не е познат...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...