fbpx
Таг: зголемен број

таг: зголемен број

ДЗС: Ковид пандемијата го зголеми бројот на починати за 89,1 отсто во четвртото тримесечје, починале 9.465 лица

Бројот на умрените лица во четвртото тримесечје од 2020 година бележи зголемување од 89,1 отсто во споредба со истото тримесечје од 2019 година. Починале 9.465 лицa, од кои 12 биле доенчиња, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС), објаснувајќи дека бројките се последица на пандемијатa со ковид-19 и задоцнувањето на извештаите од одделни матични подрачја од претходните квартали. Од оваа вкупна...

Порталб анализа: Во некои дејности се делат откази, во други има побарувачка за нови вработувања

За речиси 52.000 лица е зголемен бројот на регистрираните во графата „невработени“ на крајот од октомври годинава, во споредба со лани истиот месец. Близу 16.000 лица се соочиле со губење на работното место како последица на кризата со ковид-19, пишува „Порталб.мк“. Здравствената криза донесе дисторзија на пазарот на труд, многу луѓе останаа без работа, но има професии кои се...

Од 6 до 12 јули оздравеле 1.017 лекувани лица од ковид-19, за 40 отсто повеќе од една недела претходно

Значително зголемување на бројот на оздравени лица од ковид-19, а намалување на бројот на починати во споредба со претходната недела. Тоа го покажува неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, објавен денеска, кој се однесува на периодот од 6 до 12 јули 2020 година. Како што соопшти Министерството за здравство, во овој период е регистриран рекорден број на оздравени...

ДЗС: Бројот на починати лица во земјава лани пораснал за 3,6 отсто

Бројот на починати лица во државава лани е поголем за 3,6 отсто, во однос на претходната 2018 година, и изнесува 20.446 умрени лица, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС), од кои најголемиот број се во Скопје - 5.510. Поголем број од починатите се од машки пол, и тоа 10.616 или 51,9 отсто. Бројот на умрените доенчиња изнесува 112, a нивното...

Војниците од денеска со дополнителен ангажман низ македонските општини

Зголемен број на припадници на Армијата од денеска ќе бидат дополнително ангажирани во 10 општини низ земјава. Ова го најави министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешната прес - конференција, појаснувајќи дека војниците ќе бидат вклучени во сите општини каде што тоа е побарано од страна на локалните самоуправи. Станува збор за Скопје, Тетово, Гостивар, Дебар, Струга, Охрид, Струмица,...

Германија почнала да враќа поголем број мигранти во Австрија

Германија, од почетокот на овој месец, почнала да враќа во Aвстрија зголемен број мигранти кои немаат валидни документи или, пак, не сакаат да бараат азил во земјата, соопштила австриската полиција, пренесува „Би-Би-Си“. Поголемиот број од лицата што германските власти ги враќаат назад во Австрија, не биле Сиријци, туку главно државјани на Авганистан, Мароко и на Алжир. „Бројот на мигранти кои во просек...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....