fbpx
Таг: здравствено осигурување

таг: здравствено осигурување

МЗ: Неосигурените лица и граѓаните на Косово ќе плаќаат исто за приватните услуги на клиниките

Во врска со ценовникот за давање на здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и институти е доставен допис за усогласување на ценовниците за приватни здравствени услуги на странците со граѓаните на земјава кои се неосигурани и кои плаќаат приватно. „Потенцираме дека воопшто не станува збор за изедначување на цените помеѓу странските државјани и...

Вистиномер: Нема термини за специјалистички прегледи, може да почекате и до ноември за да ве прегледа интернист или офталмолог

Во недостиг на термини, последната можност за пациентите кои немаат време да чекаат по три месеци за преглед е да си платат приватно, а голем дел од нив не се во можност да го сторат тоа. Па така, се вртат телефони, се фаќаат „врски“, се бараат можности за да се отиде на специјалист, нешто што би требало да претставува...

Вработените во МЖ „Транспорт“ бараат плата до четврток

Независниот синдикат на машиновозачите и железничарите на Македонија, Синдикалната организација на вработените на подружница влеча на возови, Синдикалната организација СММ и Синдикалната организација на МЖ „Транспорт“ АД Скопје се приклучуваат кон најавата за прекин на работните обврски, доколку не се исполнат барањата за исплата на плата и материјални трошоци и здравствено осигурување. Ваквата одлука, како што соопштуваат денеска, е донесена...

И годинава ФЗОМ автоматски ќе ги осигура лицата со ниски примања

Здравственото осигурување на лицата со ниски примања, оние кои во 2017 година оствариле нето-приход под 144.000 денари, автоматски ќе се продолжи, така што, оваа категорија на граѓани нема потреба да се пријавуваат во подрачната служба на Фондот за здравствено осигурување на Македонија (ФЗОМ). „Секоја година во периодот од 1 февруари до 31 март, лицата со ниски примања беа обврзани да дојдат да...

Трамп: Подготвуваме нов план за здравствено осигурување, подобар од „Обамакер“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, најави нов закон за здравствено осигурување, со многу помали уплати и трошоци од досегашниот, таканаречен „Обамакер“, кој беше усвоен за време на неговиот претходник Барак Обама. „Ништо не може да се спореди со „Обамакер“, бидејќи „Обамакер“ е мртов. Демократите сакаат милијарди да се уплаќаат во осигурителните компании“, напиша Трамп на „Твитер“. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/858659215451271168

Трамп потпиша указ против „Обамакер“

Претседателот на САД, Доналд Трамп, веднаш по преземањето на функцијата во Белата куќа, потпиша указ против законот за здравствена реформа, познат како „Обамакер“, донесен од неговиот претходник Барак Обама. Со указот, Трамп им наредил на државните агенции да го сведат на минимум „финансиското влијание на овој закон“. Законот за реформи во здравствената заштита што го донесе Обама, а кој им дава...

Американскиот Сенат на пат да ги укине здравствените реформи на Обама

Горниот дом на американскиот парламент денеска одобри мерка која е прв чекор за укинување на законот на претседателот во заминување, Барак Обама, за здравствена заштита. Со тесно мнозинство, со 51 гласови „за“ и со 48 „против“, Сенатот ја усвои мерката која го олеснува подоцнежното укинување на законот, што би можело да биде предмет на гласање следниот месец. Долниот, Претставнички дом на Конгресот...

Секој втор работник е пријавен на плата пониска од таа што реално ја добива

Речиси секој втор работник е пријавен на плата која е пониска од таа што реално ја добива, односно на секој втор работник му се исплаќаат придонеси за здравствено и за социјално осигурување на плата која е пониска од реалната. Ова го покажала анкетата спроведена од Центарот за истражување и креирање на политики (ЦИКП), во текот на мај и на јуни годинава. - Еден од десет работници воопшто немаат...

Утре масовни штрајкови во Грција

Цела Грција утре ќе биде парализирана од масовни работнички штрајкови против новиот закон со кој се предвидува намалување на пензиите и на здравственото осигурување. В четврток на улиците на Атина и на Солун ќе излезат членовите на најголемите работнички синдикати, ГСЕЕ и АДЕДИ, како и голем број претставници на приватниот сектор. На протестот ќе му се приклучат земјоделците, кои веќе две...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...