fbpx
Таг: Закон за енергетика

таг: Закон за енергетика

Македонија со МЕМО е на чекор поблиску до паневропскиот пазар на електрична енергија

Се отвора ново поглавје на пазарот на електрична енергија во Република Северна Македонија, кое ќе биде од интерес за сите учесници на енергетскиот пазар. Тоа се овозможи преку номинирањето на МЕМО ДООЕЛ-Скопје за национален оператор на организираниот пазар на електрична енергија, од страна на владините министри на вчерашната седница, а на предлог на РКЕ. Според управителот на МЕМО ДООЕЛ, Симон...

Бислимоски: РKE излегува на слободниот пазар за електрична енергија

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука да спроведе постапка за јавна набавка на електрична енергија со што ја исполнува обврската пропишана согласно Законот за енергетика. Снабдувачот што ќе понуди најниска цена, ќе му биде понудено да склучи Договор со РКЕ. „Постапка ќе заврши со спроведување на електронска аукција, во која ќе се изврши рангирање на понудувачите според...

Без Фонд за енергетска ефикасност и инвестиции, ќе нема намалување на аерозагадувањето

Македонската влада догодина треба да започне со користење на 25 милиони евра кредит од Светската банка со кој е предвидено до 2025 година да се изврши реновирање на околу 100 јавни објекти на локално и централно ниво преку примена на мерките за енергетска ефикасност. Од Министерството за финансии за „Мета.мк“ велат преку проектот за енергетска ефикасност во јавниот сектор...

УСАИД и Владата потпишаа меморандуми за енергетските реформи

Со новите меморандуми потпишани денеска меѓу Владата, Министерството за економија и Меѓународната агенција на САД за развој (УСАИД), како и помеѓу Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) и УСАИД, за „Проектот за развој на регионални енергетски пазари – поддршка на реформите во секторот енергетика“, ќе се овозможи подобра иднина на енергетскиот сектор во Македонија, порача вицепремиерот за економски прашања, Кочо...

Заев: Со новиот Закон за енергетика, и домаќинствата може да произведуваат струја

Владата преку новиот Закон за енергетика ја отвори можноста секое домаќинство и компанија, да има можност да инсталира фотоволтаична централа и за сопствени потреби да произведува електрична енергија, а понатаму вишоците струја да ги продава на слободниот пазар. Ова денеска го истакна премиерот, Зоран Заев кој присуствуваше на промотивен настан во организација на „ЕВН Македонија“ на кој што беше претставена...

Анѓушев: Новиот закон за енергетика ќе штити од неконтролиран раст на цените на струјата

На денешната јавна расправа за предлог- законот за енергетика во Собранието, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев порача дека овој закон се носи за доброто на граѓаните и дека обезбедува конкурентност во енергетскиот сектор. „Овој Закон обезбедува конкурентност, а кога постои конкурентност има и бенефит за крајните корисници, бидејќи со зголемена конкуренција се подобрува квалитетот на услугите и се намалуваат цените“, рече...

Остри полемики за законите за финансиска поддршка на инвестициите и за енергетика

Со многу остри полемики и обвинувања помеѓу власта и опозицијата, денеска Собранието во рамките на 45-тата седница, покрај десетина закони што ги изгласа без расправа, го донесе и Законот за финансиска поддршка на инвестициите. На гласањето му претходеше долга расправа со многу реплики и контрареплики помеѓу вицепремиерот Кочо Анѓушев и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, а во дискусијата се вклучија и неколкумина...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ќе плаќаат поскапа струја, законот не е правен за нивни потреби

Законот за енергетика не е правен за потребите на граѓаните, туку за потребите на Кочо Анѓушев и трговците со струја, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за економија, Крешник Бектеши. Од партијата додаваат дека граѓаните не добиваат поевтина, туку ќе плаќаат поскапа струја. „Либерализацијата на пазарот беше предвидена и од ВМРО-ДПМНЕ. Но доколку...

Со новиот закон за енегетика нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Цената на струјата за домаќинствата нема да се зголеми со новиот предлог-закон за енергетика кој помина на владина седница, тврди вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Тој рече дека домашното производство на електрична енергија ќе биде насочено кон граѓаните, за да тие, особено од најранливите групи, бидат заштитени од покачување на цените на струјата. - Цената на електрична енергија на домаќинствата...

Владата уверува дека следната година исклучените нема да плаќаат паушал за парно

Владата на Република Македонија денеска порача дека домаќинствата кои се исклучени од централното греење во град Скопје, во наредната година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот кој во моментов го плаќаат. „Проблемот со кој се соочуваат граѓаните, владата предвиде да го реши во рамките на новиот предлог Закон за енергетика. Имено во подзаконските акти на Законот за енергетика кој...

Инсталирање на калориметри ќе биде задолжително за новите згради

Задолжителното инсталирање на мерни уреди (калориметри) на парно-греењето е предвидено за секој нов објект за кој е започната постапка за одобрение за градење, информираат од кабинетот на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Во соопштението се додава дека, ова ќе важи откако новиот закон за енергетика ќе стапи во сила. За објектите кои веќе се приклучени на дистрибутивната мрежа, поставувањето на...

Анѓушев: Струјата нема да поскапи со новиот закон за енергетика

Граѓаните нема да плаќаат повисоки сметки за струја со целосната либерализација на пазарот на електрична енергија што треба да настапи на крајот на идната година, изјави вицепремиерот за економски прашања, Кочo Анѓушев кој заедно со министерот за економија Крешник Бектеши на прес -конференција говореа за содржината на новиот закон за енергетика. - Доколку на светскиот пазар нема да има големо...

Анѓушев – Маргхем: Иднината на енергетиката е во обновливите извори на енергија

Моменталната позиција и идните планови и перспективи на Макакедонија во енергетскиот сектор биле теми на денешната средба на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, со министерка за енергeтика, животна средина и за одржлив развој на Белгија, Мари Кристин Маргхем, во Брисел. - Македонија подготвува нов закон за енергетика, во кој ќе биде имплементиран третиот енергетски пакет на Европската Унија и...

Со новиот закон за енергетика ќе се штитат интересите на граѓаните, велат од Влада

Владата подготвува нов закон за енергетика и со него ќе се подобри уредувањето на односите во енергетскиот сектор, јасно ќе бидат определени правилата за сигурно, безбедно и квалитетно снабдување на потрошувачите со енергија, информираат од кабинетот на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Во соопштението се вели дека, целта е заштита на интересите на граѓаните. „Станува збор за реформски закон што...

Анѓушев – Жбогар: Новиот закон за енергетика ќе биде донесен до крајот на годинава

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, денеска имал средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар, на која на шефот на Делегацијата на Европската Унија во земјава му ја презентирал економската програма на Владата. Анѓушев, како што соопшти неговиот кабинет, на средбата нагласил дека Владата ќе работи на создавање добра бизнис-клима и на овозможување исти услови за инвеститорите. „Владата ќе работи на реализација...

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...