fbpx
Таг: забрана за извоз

таг: забрана за извоз

Русија времено го забрани извозот на бензин и дизел поради недостиг на нивните пумпи

Поради недостиг на гориво на домашниот пазар, Русија одлучи времено да го запре извозот на бензин и дизел до сите земји во светот, со исклучок на Евроазиската економска унија во која членуваат Белорусија, Казахстан, Ерменија и Киргистан, пренесува Ројтерс. Руската државна новинска агенција РИА Новости извести дека забраната за извоз на овие нафтени деривати стапува на сила од 21 септември,...

ОН брои жртви во Украина, Москва ја прекинува испораката на нафта за земјите кои ја ограничија цената

Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации (ОН) објави дека во руската војна против Украина досега загинале 6.884 цивили, вклучувајќи и 429 деца во периодот од почетокот на руската агресија на 24 февруари до 26 декември 2022 година, пренесува Гардијан. Од ОН додаваат дека бројката на загинати цивили во Украина е „значително поголема“ од овие бројки, бидејќи приемот на...

Владата ја усвои одлуката за воведување на забрана за извоз на семе од сончоглед

Со цел најпрво да се снабди домашниот пазар односно домашните капацитети на производство на масло од сончоглед за јадење, Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја усвои одлуката за воведувањето на забрана за извоз на семе од сончоглед. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Министерството за економија, доставија Одлука за дополнување на Одлуката за ограничување на извозот...

Владата ја укина царината за увоз на зејтин и ја продолжи до 15 мај забраната за извоз на некои стоки

На предлог на Министерство за економија, Владата на денешната седница ја донесе одлуката за укинување на увозната давачка - царинската стапка за увоз на масло од сончоглед за јадење. Како што информираат од владината прес-служба, ова ќе биде дополнителен стимул за одржување на снабдувањето на домашниот пазар од растот на цените. „Со оваа мерка се овозможува увоз на сончогледово масло...

Бектеши: 10-дневна забрана за извоз на одделни житарици и сончогледово масло, од понеделник поевтинување на горивата

Крешник Бектеши фото Влада на РСМ
Владата донесе одлука за ограничување на извозот на одделни стоки со цел се избегнат шпекулативни дејствија на трговците и производителите и за заштита на домашното производство, домашниот пазар и граѓаните, соопшти на прес-конференција министерот за економија Крешник Бектеши, заедно со Трајан Димковски, државен советник во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Бектеши информираше дека согласно Одлуката од денеска 11 март,...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...