fbpx
Таг: вооружена престрелка

таг: вооружена престрелка

Ден на жалост во Косово, цел арсенал оружје најден во манастирот кај Бањска [фото]

Косовската претседателка Вјоса Османи го прогласи денешниот ден за Ден на жалост поради убиството на полицаецот кај манастирот Бањска во северниот дел на Косово, јавува КосСев.инфо.  „Претседателката на Република Косово, Вјоса Османи, во согласност со Уставот на Косово, одлучи понеделник, 25 септември 2023 година, да биде прогласен национален ден на жалост во чест на полицаецот Африм Буњаку, убиен на Северот“,...

Македонско МНР: Седум наши граѓани во непосредна близина на манастирот Бањска во Косово

Македонското Министерство за надворешни работи информираше дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е информација за седум државјани на Република Северна Македонија, од кои едното од нив дете, кои се сместени во хотел, во непосредна близина на манастирот каде е извршен вооружен напад врз косовските полициски сили. Амбасадата на Северна Македонија во Приштина...

Косовската полиција упадна во манастирот кај Бањска, бројот на убиени се искачи на четворица

Четворица загинати е досегашниот епилог од престрелката кај манастирот Бањска во северниот дел на Косово, информираат од косовската полиција, пренесува Kallxo.com. Косовските сили доцна попладнево упаднаа во манастирот кај Бањска, при што по жестоката престрелка дел од вооружената група од 30 лица успеала да избега. Сепак, три лица од вооружената група биле убиени, а изминатава ноќ претходно загина и...

Втор загинат кај Бањска, косовската полиција убила еден од напаѓачите

Косовската полиција попладнево соопшти дека убила еден од напаѓачите кај селото Бањска во меѓусебните престрелки со добро вооружената група од околу 30 лица, за кои косовскиот премиер Албин Курти рече дека се одговорни за убиството на косовскиот полицаец и денеска ги повика да се предадат. Со ова, бројката на загинати се зголеми на двајца во најновата ескалација на состојбата во...

Двојно убиство во Старата скопска чаршија

Две лица вечерва се убиени во престрелка во Старата чаршија од Скопје, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи. Според полицијата, во угостителски објект неколку лица пукале кон Ј.К. и Е.И., кои починале на лице место, и кон А.Т., кој е пренесен во болница. Полицијата ја има блокирано улицата Самуилова која поминува меѓу Калето и Старата скопска чаршија. Според првичните информации, пукањето во...

Вистиномер: Немало четворица мртви во вооружена пресметка во Ченто, туку сообраќајка

Вистиномер.мк рецензира пост објавен на Фејсбук во кој е линкуван напис чиј наслов гласи: Неофицијално: Престрелка во Ченто, има ранети и убиени Во меѓувреме, линкуваниот напис од порталот Булевар е избришан. За забележување е и дека лажната информација е споделувана во групи за купи продај каде членуваат и над 150 илјади луѓе, но и таму потоа е избришана. Какви се фактите? Дезинформација е дека во Ченто вечерта на објавата имало...

Еден убиен и двајца ранети во престрелка во Струшко

Основното јавно обвинителство Струга почнало истрага за вооружена престрелка која синоќа, околу 22 часот, се случила на локалниот пат Струга - Долна Белица, во која едно лице е убиено, а две се тешко повредени и пренесени во болница, соопшти утрово Јавното обвинителство. „Основното јавно обвинителство Струга изврши увид на местото на настанот, кој се случи вчера, околу 22 часот, на локалниот...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....