fbpx
Таг: Виз ер скопски маратон

таг: Виз ер скопски маратон

Повеќе од 11.000 учесници на скопските улици: Заврши 19то издание на Виз Ер Скопски маратон

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и многу задоволни лица. Ваква беше сликата на стартот на 19то издание на Виз Ер Скопски маратон. Трките започнаа точно во 8 часот и тркачите на маратон, полумаратон, штафетниот маратон „ЕУ за спортот“, од кај старата Градска општа болница „Св....

Утре десетина улици ќе бидат затворени за сообраќај, по нив ќе се трча маратон  

Во периодот од 4 до 15 часот, низ скопските улици ќе има привремен режим на сообраќај додека се трча 19 издание Виз Ер Скопскиот маратон, на кој се пријавени повеќе од 11.000 учесници. Организаторите денеска апелираа до сите граѓани да ги почитуваат поставените сообраќајни знаци и да ги користат алтернативните решенија за сообраќај. Затворени за сообраќај ќе бидат улиците Димитрие...

Утре, за време на „Виз Ер Скопски маратон 2023“, дел од линиите на ЈСП Скопје ќе бидат со изменети траси

Заради одржување на „Виз Ер Скопски маратон 2023“, утре од дел од 7 до 14 часот дел од линиите на ЈСП „Скопје“ ќе сообраќаат по изменет режим од вообичаениот, а дел воопшто нема да се вклучат во сообраќај. Како што информираат од јавното сообраќајно претпријатие во тој период нема да сообраќаат линиите: 3, 3Б, 4, 4А, 9, 16, 22А,...

Кенијците Онезмус и Черотич најбрзо го истрчаа „Скопскиот маратон“

На 18-тото издание на „Скопскиот маратон“ победија кенијците Онесмус Киплимо Киплагат во машка и Кетрин Черотич во женска конкуренција. На спортското натпреварување учествуваа над 8.500 тркачи од повеќе од 47 земји од светот. Победникот во машка конкуренција Онесмус Киплимо Киплагат успеа да истрча со време од 02:18:19. Второто место го освои Дарио Ивановски со време од 02:23:07, а пиедесталот го...

Започнува пријавувањето за Виз Ер Скопски Маратон 2021

Организаторите на Виз Ер Скопски Маратон 2021, најавуваат дека овој маратон, кој ќе се одржи по 17-ти пат, за разлика од претходните изданија, ќе биде дводневен настан. Маратонот ќе се одржи на 2 и 3 октомври, а денеска во 10 часот започнува пријавувањето на учесниците, кое ќе се одвива до 15 септември, односно до пополнување на предвидениот број на учесници. Првиот...

Посебен сообраќаен режим во Скопје в недела, поради Скопскиот маратон и поради снимање филм

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека поради одржувањето на „Виз Ер Скопски маратон 2020“ в недела, 4 октомври, со почеток во 8.30 часот во Скопје ќе биде на сила посебен сообраќаен режим, при што полицијата во одредени периоди ќе ги пренасочува возилата и другите учесници во сообраќајот. Промени ќе има и во трасите на некои линии од јавниот автобуски...

8.500 учесници од 51 држава денеска трчаа на „Виз ер скопски маратон“

На „Виз ер скопски маратон 2017“, кој денеска се одржа низ скопските улици, трчаа 8.500 учесници од 51 држава, што е рекорден број, информираа организаторите. Промоторки на маратонот годинава беа близначките од Естонија, Леила, Лина и Лили, кои трчаа и на маратонската трка на Олимписките игри во Рио. На маратонот денеска беа победнички на трката од 21 километар. „Секоја година ги следевме искуствата...

Долг процес до транспарентност: Како ЗОО Скопје се обиде да крие информации од јавен карактер?

Точно два и пол месеци траеше голготата на редакцијата на Мета.мк да добие информации од јавен карактер од Зоолошката градина - Скопје, а во врска со прашања чии одговори...