fbpx
Таг: Велигденски празници

таг: Велигденски празници

Јајцата, боите за јајца и месото под засилени инспекциски контроли пред Велигден

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во пресрет на велигденските празници спроведуваат засилени инспекциски контроли на продажбата на јајца, бои за јајца, месо и други прехранбени производи. Налог е издаден и за засилување на инспекциските контроли на граничните премини за пратките со јајца кои се увезуваат во земјава, при што акцент е ставен на датумот на пакување...

Скопскиот јавен превоз со неделен возен ред за велигденските празници, ќе има дежурни билетарници

ЈСП-Скопје ги информира граѓаните дека скопскиот јавен превоз за време на претстојните велигденски празници ќе сообраќа по неделен возен ред в петок (22 април), сабота (23 април), недела (24 април) и понеделник (25 април). Исклучок ќе биде утрешниот ден, кога автобусите на линиите 11, 11А, 18 А, 32, 47А, 51, 55, 55В, 56, 56А, 64А, 65А, 70, 74, 80А,...

Најдолгиот полициски час не го почитувале 399 лица, дури 294 биле приведени

Министерството за внатрешни работи (МВР) за време на изминатиов продолжен викенд за велигденските празници регистрирало 399 лица што не ја почитувале забраната за движење на населението, при што 294 од нив биле приведени во полициска станица. Полицискиот час најчесто бил прекршуван за време на Велигден на 19 април, со 121 лице регистрирани како прекршители и 92 лица приведени во...

Скопските градоначалници со поддршка за полицајците што го одржуваат полицискиот час (галерија)

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, во придружба на градоначалниците на скопските општини и заменик-министерката за внатрешни работи Славјанка Петровска, денеска беа во посета на поголем број полициски пунктови низ општините, а го посетија и СВР Скопје. При денешната обиколка, скопските градоначалници на сите службеници на МВР на пунктови, полициски станици и мобилни патроли им даваа освежителни пијалоци, во знак на поддршка...

За викендов забрана за движење и групирање по викенд населби, паркови и излетнички места

Владата на вчерашната седница донесе одлука да усвои забрана за движење и групирање во сите паркови, излетнички места, места за рекреација во националните паркови и шуми, како и во викенд населбите, во периодот од четврток 16 април во 16 часот до 5 часот во вторник 21 април, информираат од владината прес-служба. Забраната е донесена на предлог на Главниот координативен кризен...

Градските автобуси во Скопје за празниците со неделен возен ред

Во текот на претстојните Велигденски празници и в среда, 1 Мај, Ден на трудот, автобусите од јавниот градски превоз во Скопје ќе сообраќаат по неделен возен ред. Овој возен ред ќе се применува од петок до понеделник, а исто така и в среда, со исклучок на петок, кога одредени линии ќе сообраќаат по делничен возен ред. Тоа се линиите 11,...

МВР ќе ги зајакне безбедносните мерки за време на празниците поради заканите од ИД

Министерството за внатрешни работи наредните денови, за време на велигденските празници, ќе ги зајакне безбедносните мерки на целата територија на државата, поради глобалните терористички закани од страна на Исламска држава (ИД), чија цел се и земјите од Балканот, меѓу кои и Македонија, соопштија попладнево од МВР. - Со оглед на глобалните терористички закани, во кои цели се и верски објекти...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...