fbpx
Таг: Ваутер Пломп

таг: Ваутер Пломп

Ахмети – Пломп: Сите кои сакаат интеграција во ЕУ и НАТО ќе го поддржат референдумот

Сите оние кои сакаат интегрирана Македонија во НАТО и Европската Унија ќе го поддржат референдумот на 30 септември, вклучувајќи ја и опозицијата, бидејќи евроатланската интеграција на земјата е исто така нивна програмска определба, истакнал лидерот на Демократската унија за интеграции Али Ахмети на средбата со амбасадорот на Холандија во Македонија, Ваутер Пломп. Во соопштението од ДУИ се наведува дека Ахмети...

Пломп најави експертска помош од Холандија за Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорот на Кралството Холандија Ваутер Пломп на која била изразена поддршка на политиките што водат кон евро-атлантски интеграции на Република Македонија. – Очекувам мнозинството граѓани да гласаат за евро-атлантска иднина на Република Македонија на претстојниот референдум - рекол премиерот Заев, соопшти владината прес-служба. На средбата, како што се наведува во соопштението, е констатирано дека...

На традиционалното искачување на Титов Врв учествувале 800 планинари

Планинарски Клуб „Љуботен“ од Тетово, на 26 и на 27 мај го организираше традиционалното искачување на Титов Врв, по триесет и седми пат. Од клубот информираа дека, на овој настан имало 800 учесници, 14 планинарски клубови од Македонија и 17 од регионот. Настанот официјално го отворил холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, кој искажал особена чест што присуствува на овој настан и е дел од...

Пломп: Холандија ќе продолжи да ѝ биде пријател и партнер на Македонија

Холандија отсекогаш била и ќе продолжи да биде пријател и партнер на Македонија и да ја поддржува нејзината евроатланска интеграција врз основа на строг и правичен пристап, изјави холандскиот амбасадор Ваутер Пломп на прашањето од „Макфакс“ откако во јавноста беше објавен нон-пејперот. - Го забележуваме напредокот што македонските институции во текот на изминатата година го направија во спроведувањето на реформите,...

Бејли, Герет, Пломп, Османи и граѓани собираа ѓубре на кејот на Вардар

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, амбасадорот на Велика Британија Чарлс Герет и американскиот амбасадор Џес Бејли, заедно со вицепремиерот Бујар Османи денеска на кејот на Вардар зад Луна паркот го чистеа расфрланиот смет во еко акцијата, која трета година по ред ја организира амбасадата на Кралството Холандија заедно со „Пивара“ и „Пакомак“. Ова е трета по ред волонтерска еко-акција што ја...

Амбасадата на САД загрижено праша: Има ли идеи за намалување на загадувањето?

Амбасадата на САД во Македонија денеска изрази загриженост поради големата загаденост на воздухот во Скопје и во земјава. Во својата објава на социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Твитер“ од aмбасадата прашаа „кои се вашите идеи за почист воздух во Македонија“. „Загадувањето на воздухот во Скопје денеска беше толку големо што едвај можеше да се види амбасадата! Кои се вашите идеи за почист...

Бектеши и Пломп разговарале за економската соработка помеѓу Македонија и Холандија

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска се сретнал со холандскиот амбасадор, Ваутер Пломп, при што разговарале за туризмот, земјоделството и за инвестициите во обновливи извори на енергија. Бектеши изјавил дека земјоделството и инвестициите во обновливи извори на енергија се две гранки на економијата, многу важни за нашата земја, па размената на искуства со Холандија би била од огромна помош. Холандскиот амбасадор потврдил дека...

Поповски го информирал амбасадорот Пломп за планираните медиумски реформи

Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и за транспарентност, Роберт Поповски, денеска се сретна со холандскиот амбасадор, Ваутер Пломп. На средбата било разговарано за актуелната состојба во медиумската сфера, како и за најавата за реформи во законската регулатива во медиумскиот сектор. Амбасадорот Пломп бил запознаен со детали од предлозите за измени во Законот за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги. Министерот Поповски уште...

Пломп: Постои видлив ентузијазам во државата од работата на новата Влада

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Холандија, Ваутер Пломп, кој во име на холандскиот премиер Марк Руте, му честиташе за стапувањето на должноста. Холандскиот амбасадор, како што соопштуваат во кабинетот на премиерот, изразил големо задоволство од изборот на новата Влада и од нејзината посветеност на реформите. Премиерот најавил инклузивни политики во државата, со активна вклученост на граѓанското општество...

Пломп: Прв приоритет на новата Влада треба да биде подобрување на животот на граѓаните

„Новата Влада треба да ги одреди своите приоритети, но ако ме прашувате мене, јас би рекол дека првиот приоритет треба да биде подобрување на животот на сите граѓани во државата“, вели амбасадорот на Холандија во Македонија, Ваутер Пломп, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“. Како приоритети, амбасадорот исто така ги спомна и владеењето на правото, отчетноста, инклузивноста и генерално спроведувањето...

Џафери – Пломп: Да има експерти во собраниските комисии за поквалитетни закони

Поголема транспарентност и видливост на Собранието, како и можност за поголема вклученост на експертите во работата на собраниските комисии, биле дел од темите на кои на денешната средба разговарале претседателот на Собранието, Талат Џафери, и амбасадорот на Холандија во земјава, Ваутер Пломп. Пломп, како што се наведува во соопштеноето од Собранието за средбата, ја пренел пораката за подготвеноста на холандската...

Манчевски: Новата влада ќе работи на унапредување на состојбата со правата на ЛГБТИ-лицата

Новата влада ќе работи на унапредување на состојбата со правата на ЛГБТИ-лицата во Македонија, изјави дека потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, на конференцијата посветена на состојбата со правата на ЛГБТИ-лицата во Македонија, организирана по повод Меѓународниот ден за борба против хомофобија, трансфобија и бифобија (IDAHOBIT). - Ова е симболичен ден и добро е што политичките партии храбро зборуваат на овие...

Конференција за состојбата со ЛГБТИ-правата во Македонија низ призмата на евроинтеграциите

„Субверзивен фронт“ (С-фронт) по повод 17 мај, Меѓународниот ден за борба против хомофобија, трансфобија и бифобија (IDAHOBIT) организира конференција посветена на состојбата и на правата на ЛГБТИ-лицата во Македонија и прогресот во евроинтеграциските процеси на земјата. Во рамки на конференцијата, акцент ќе се стави на усогласувањето на македонското со законодавството на ЕУ, примената и почитувањето на Европската конвенција за човекови...

Пломп: Очекуваме позитивен развој на настаните претстојната недела

Единствен од амбасадорите што даде изјава за медиумите по средбата со претседателот на Собранието, Талат Џафери, беше амбасадорот на Холандија, Ваутер Пломп. Тој кратко изјави дека средбата била одлична и дека во неделата што претстои, се очекува позитивен развој на настаните. - Немам порака во моментот, но имавме многу добра, охрабрувачка, одлична средба и се надеваме на позитивен развој на настаните...

Амбасадорите на Ахмети му ја потврдиле поддршката за формирање на новата влада

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска во седиштето на партијата во тетовска Мала Речица остварил средба со амбасадорот на Велика Британија, Чарлс Гарет, на Холaндија, Ваутер Пломп, на Шведска, Матс Стафансон, и со Марко Акватичи, од aмбасадата на Германија, соопшти партијата. „На средбата гостите го поздравија изборот на претседателот од парламентарното мнозинство на Собранието на Македонија и...

Пломп: Следен чекор е што е можно поскоро формирање влада

„Мислам дека е позитивно што конечно Собранието се конституираше и успеа да избере спикер, што беше препознаено и од ЕУ и од САД. Сметам дека следен чекор е формирањето влада, што е можно поскоро, за да ја придвижи земјата напред“, изјави амбсадарот на Холандија во Македонија, Ваутер Пломп, за телевизијата „Алсат-М“. Тој смета дека какво било друго сценарио нема да...

Груевски на амбасадорите им рекол дека изборите се најбрз начин за излез од кризата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска со амбасадорите на Германија, Велика Британија, Шведска и на Холандија, Кристине Алтхаузер, Чарлс Гарет, Матс Стафансон и Ваутер Пломп, разговарал за актуелната политичка состојба, за позициите и за ставовите на ВМРО-ДПМНЕ во однос на нејзино надминување. На средбата, на која присуствувале и членовите на извршниот комитет на партијата, Никола Попоски, Никола Тодоров и Владимир...

Наместо нови избори – нова влада, порачаа Пломп, Стефансон и Јазбец

Амбасадорите на Шведска, на Холандија и на Словенија, Матс Стефансон, Ваутер Пломп и Милан Јазбец, денеска порачаа дека Брисел не гледа потреба за одржување на нови предвремени парламентарни избори, особено зашто последните биле оценети како фер и слободни, а новите избори би значеле само продлабочување на политичката криза во Македонија. - Изборите што се одржаа во декември беа слободни и...

Судиите некритички одредуваат притвор бидејќи е ефтин

Македонските судови имаат унифицирана тарифа или сума за тоа колку чини еден ден поминат во притвор, а која се движи од 2.500 до 3.500 денари (40 - 50 евра), беше истакнато на денешната презентација на истражувањето на „Неосновано притворени - правни и буџетски импликации“, што се одржа во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје. „Сознанието дека 'цената' за ограничување на слободата во Република...

Пломп: Нема време за губење, очекуваме реформска, отчетна и одговорна влада

Нема време за губење и од македонските политичари исклучиво зависи да одлучат за иднината на својата земја, изјави амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп, по денешната презентација на истражувањето „Неосновани притворени - правни и буџетски импликации“, во ЕУ-Инфо центарот во Скопје. - Ако ме прашувате како ги коментирам последните случувања и преговорите за формирање на владата, можам само да го...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...