fbpx
Таг: усогласување

таг: усогласување

Ќе има пари за плати, пензии и надоместоци, кажа министерката Тренчевска

Пензионерите ги добија септемвриските пензии, зголемени за 6,8 oтсто и согласно новата методологија, усогласување на пензиите ќе има два пати во годината, во септември и во март. Ова го кажа министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во гостување во телевизија 24. Таа порача граѓаните да бидат спокојни бидејќи исплата на пари за плати, пензии и надоместоци од...

Со септемвриската пензија пензионерите добиваат повисоки пензии за 6,8 oтсто

Министерство за труд и социјална политика (МТСП) соопшти дека со септемвриската пензија околу 330 илјади пензионери во државата ќе добијат повисоки пензии за 6,8 отсто. Ова се прави согласно новата методологија воведена со последните измени во Законот за пензиското и инвалидското осигурување, кои стапија на сила во март годинава. „Новата методологија предвидува усогласување на пензиите со комбиниран модел од 50...

Едногласно изгласан законот за зголемување на минималната плата на 18.000 денари

Едногласно - со 90 гласови „за“ и ниту еден „против“ или воздржан, попладнево пратениците во Собранието ги изгласаа измените на Законот за минимална плата, со кои наместо 15.000 денари, минималната плата од април ќе изнесува 18.000 денари. Се очекува со новото законско решение поголема плата да добиваат околу 80.000 работници. Одлуката е донесена по три дена собраниска расправа, во која опозицијата...

За заштита на Охридскиот регион, Собранието да расправа по предлог-законот презентиран во Баку

Предлог-законот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион отвора простор за носење штетни одлуки и понатамошно уништување на единственото УНЕСКО подрачје во земјата, се вели во заедничката реакција на граѓанските организации. „Им укажуваме на предлагачите на предлог-законот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион, а кој требаше да влезе во собраниска процедура оваа недела,...

Економските промотори нема да бидат под Агенцијата за странски инвестиции

Економските промотори повеќе нема да бидат под надлежност на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Македонија, предвидуваат измените на Законот за Агенцијата, чија подготовка, според „Единствениот национален електронски регистар на прописи - ЕНЕР“, е почната вчера. Измените на Законот треба да бидат готови до 15 март. „Со Предлог на законот за изменување на Законот за основање на...

Бошњаковски: Владата нема практика да усогласува соопштенија од средби на Заев

Владата останува на ставовите изнесени во соопштението од средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор Олег Шчербаг и покрај реакцијата на амбасадата на Руската Федерација во Македонија. „Владата на Република Македонија нема практика да усогласува став во врска со соопштенија од овој вид средби“, вели портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски во изјава за државната новинска агенција МИА, во врска...

Зголемувањето на пензиите ќе се усогласува со порастот на трошоците за живот, велат од МТСП

Усогласувањето на пензиите во 2017 година се врши согласно член 37 од законот за пензиското и инвалидското осигурување, информираат од Министерството за труд и социјална политика (МТСП). Оттаму велат дека, усогласувањето на пензијата се врши според движењето на индексот на трошоците на животот во висина од 50 проценти и порастот на просечно исплатената плата на сите вработени во Република Македонија...

Царовска: Пензиите ќе се усогласуваат двапати годишно, социјалната помош ќе се зголеми

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, на средба во општинската организација на СДСМ во Центар, порача дека СДСМ како чинител на власта ќе најде начин да ги направи пензиите одржливи, како и двапати годишно тие да се усогласуваат со трошоците за живот. Според Царовска, во план е социјалната помош да се зголеми, но тоа ќе се случи следната...

Анѓушев: Потребни се реформи во енергетиката кои неколку години беа замрзнати

Заменик-претседателот на Владата, Кочо Анѓушев, учествувал на неформалниот состанок на министри за енергетика, индустрија и за трговија кој се одржал во Дурштајн, Австрија. Неформалниот состанок се одржал на иницијатива на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, и на директорот на секретаријатот на Енергетската заедница, Јанез Копач. Главна тема на состанокот била измената и дополнувањето на Договорот за Енергетска...

Министерство за финансии: Аукциите се во согласност со законите, Наумов шири невистини

Со ребалансот на буџетот, износот на аукции на државни хартии од вредност не е зголемен, туку е намален, велат од Министерство за финансии по повод соопштението на дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, во кое тој бара усогласување на задолжувањата од ДХВ со буџетот на РМ. - Владата на почетокот на годината носи одлука за максималниот износ за аукции на државни...

Наумов бара усогласување на задолжувањата од ДХВ со буџетот на РМ

Дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, бара итно усогласување на издавањето државни хартии од вредност со буџетот на РМ. Тој бара свикување на итна седница на Владата за усогласување на максималниот износ на ново задолжување преку државни хартии од вредност (ДХВ) за тековната година, кој е утврден со одлука на Владата на РМ, со буџетот за 2016 година. - Со актуелната одлука на Владата од 29 декмеври 2015 година, максималниот...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...