fbpx
Таг: услови за живот

таг: услови за живот

Далеку сме од енергетска ефикасност, некои граѓани немаат бања и кујна во домовите [инфографик]

Енергетската ефикасност и производството на електрична енергија од сончеви колектори се неостварлива реалност за најголем дел од македонските домови, а дел од граѓаните во земјава се соочуваат со проблем за задоволување на најосновните животни потреби од минатиот век - вода за пиење, канализација и струја. Државниот завод за статистика (ДЗС) го објави најновиот сет на податоци добиени од пописот...

Невладините бараат владата да обезбеди услови за ромската заедница во време на пандемија

По повод Денот на Ромите (8 април) државни функционери и институции им го честитаа празникот на своите сограѓани Роми. Но, невладиниот сектор не ги заборави проблемите со кои се соочува ромската заедница, а се таложат веќе со години. Од Институтот за истражување и анализа на политики – „Ромалитико“ велат дека според нивните сознанија од терен генерално ромската заедница е запознаена...

„Економист“: Виена е најдобриот град за живеење во светот

Главниот град на Австрија, Виена, е најдобар за живот, покажа анализата на „Економист интелиџенс јунит“ (дел од групацијата „Економист“). Ова е првпат европски град да биде на врвот на оваа листа, на која седум години по ред „владееше“ Мелбурн. За листата од 140 градови во светот биле анализирани повеќе фактори, како политичката и социјалната стабилност, стапката на криминал, образованието и здравствената...

Во Грција има повеќе од 60.000 бегалци

Бројката на бегалци во Грција и официјално надмина 60.000 лица. Според денешниот извештај од грчката влада, во државата има регистрирано 60.042 бегалци. Најголем дел од нив се на островите, каде капацитетите во бегалските центри одамна се надминати. Освен во центрите, бегалците на грчно тло престојуваат и во изнајмени станови во Северна Грција. Во последните 24 часа во државата стигнале 183 нови бегалци....

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...