fbpx
Таг: уредници

таг: уредници

Новинарството не е атрактивно за младите поради ниските плати и немањето верба во слободни медиуми

На онлајн дебатата „На кого останува новинарството“, организирана од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), помладите новинари и искусни уредници дебатираа за причините, зошто оваа професија е помалку атрактивна кај помладите генерации и сѐ помалку студенти се запишуваат на студиите по новинарство. Според новинарката Милена Атанасоска Манасиева, од разговорите со колегите, професорите и невладините организации постои опасност новинарската...

Главниот уредник на A2CNN, Узеири: Намалувањето на платите не ги запре новинарите

Ковид-19 во медиумите во Албанија влијаеше на разни начини. Во интервју за Portalb.mk, Елерт Узеири, главен уредник на A2CNN зборува за предизвиците со кои се соочило новинарството за време на пандемијата. Узеири вели дека потешкотиите ги натерале новинарите да ја вршат својата професија на уште поодговорен начин Како ковид-19 го трансформираше новинарството во Албанија? -Oвој период не беше добар, не само од...

Дезинформациите се стари колку и човештвото, медиумите денес се преслаби да ги совладаат

Дезинформациите не се ништо друго освен лага, стара колку и човештвото. Само што во овие нови времиња тие лаги во вид на лажни вести се пласирани од одреден центар на моќ и со (зло)употреба на медиумите, се прави обид некому да му се наштети или да ја заведе јавноста во своја корист. Медиумите се претворија во платформа за пласман...

Википедија побрза да го менува името на Македонија во Северна, па се пишмани

Најпознатата интернет енциклопедија на денешнината, Википедија, од ратификувањето на Преспанскиот договор во грчкиот парламент во петокот, за само два-три часа почна да менува некои статии на англиски јазик во кои се користи името Македонија. На местото на „Македонија“ веднаш се пишуваше „Северна Македонија“ (North Macedonia) Но потоа набргу со интервенции на некои од уредниците на верзијата на англиски јазик,...

ССНМ: 45 проценти од македонските новинари примаат плата пониска од државниот просек

Речиси 45 проценти од македонските новинари примаат плата пониска од државниот просек, кој изнесува 22.808 денари. Ова го покажа новата анкета на Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ), спроведена во јули и во август годинава, користејќи го интернет-сервисот „Survey Monkey“. „ССНМ консултираше 127 медиумски работници, од кои околу 80 отсто работат како новинари, а другите се уредници, фоторепортери,...

Иванов: Кој не сака аболиција, нека ми пише

Во интервјуто со уредниците на националните телевизии, кое се емитуваше на јавниот сервис, претседателот Ѓорге Иванов рече дека историјата ќе суди дали бил во право и со одлуката за аболиција го сочувал државниот интерес или поаѓал од личен интерес. „Наместо оваа година да славиме јубилеј 25 години од нашата независност, да се радуваме на успех на нашите генерации што конечно...

Гарет за медиумските реформи: На чело на „Би-Би-Си“ се луѓе што ги оставаат политичките ставови дома

Во „Би-Би-Си“ на чело се луѓе што се одбрани според вештините и стручноста и од нив бараме да ги остават политичките ставови дома, вели британскиот амбасадор Чарлс Гарет, како коментар на предлогот на ВМРО-ДПМНЕ во Македонската радиотелевизија да има два уредника, еден од власта, еден од опозицијата. - Во британскиот јавен сервис „Би-Би-Си“ и во другите јавни институции поставуваме луѓе според...

Словенија: Казни за уредниците за навредливи коментари

Новиот словенечки закон за медиуми налага уредниците да ги бришат навредливите коментари кои шират говор на омраза, а ако тоа не го направат во најкраток можен рок, предвидени се санкции, односно глоба за главните уредници во висина од 500 до 5.000 евра. Станува збор за нацрт-закон кој е во фаза на јавна расправа. Воведувањето санкции и бришењето коментари на читатели и...

Богата новинарска и уредничка жетва: Како паѓаше слободата?

За шест години, според индексот на слободата на медиумите, Македонија паднала за 49 места. Во 2010 година сме биле на 68. место, за денес, според „Репортери без граници“, да се најдеме на 117. место. Како што пишува во годишните извештаи, за лошата состојба во медиумите во Македонија придонесе затворањето на многу медиуми, користењето на рекламниот простор како алатка за „воспитување“ на медиумите,...

Климатските промени не се нова „пландемија“, туку реалност и научно се докажани

Климатските промени беа во фокусот на Светскиот економски форум (СЕФ) во 2021 година, но тие се високо на агендата и во последниве години и тука нема ништо спорно. Наспроти...